Takie jest stanowisko Departamentu Prawa Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej dla Regionalnej Izby Obrachunkowej w Lublinie w sprawie prawa pracowników zatrudnionych w gospodarstwach pomocniczych i zakładach budżetowych samorządowych jednostek budżetowych do dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2010 r.
Przypomnijmy, że 31 grudnia 2010 r. powinna się zakończyć likwidacja gospodarstw pomocniczych i tych zakładów budżetowych, które realizują zadania własne jednostek samorządu terytorialnego w innym zakresie niż określony w art. 14 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (DzU nr 157, poz. 1240). Pytanie prezesa RIO i odpowiedź ministerstwa dotyczą pracowników likwidowanych podmiotów.
Zgodnie z art. 36 ust. 2 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (DzU nr 223, poz. 1458 ze zm.) pracownikom tym przysługuje m.in. dodatkowe wynagrodzenie roczne na zasadach określonych w odrębnych przepisach. O tym, którzy konkretnie pracownicy mają do tego prawo, rozstrzygają art. 2, art. 7 i art. 39 ust. 3 ustawy. Zgodnie z brzmieniem tych przepisów obowiązującym do 31 grudnia 2010 r. dodatkowe wynagrodzenie roczne otrzymują m.in. pracownicy gospodarstw pomocniczych jednostek budżetowych oraz zakładów budżetowych.
Zmiana wymienionych przepisów ustawy o pracownikach samorządowych wchodzi w życie zaś 1 stycznia 2010 r. Polega na wykreśleniu z nich likwidowanych gospodarstw pomocniczych i zakładów budżetowych.
Termin wejścia w życie nowelizacji ustawy o pracownikach samorządowych jest zatem zgodny z terminem zakończenia likwidacji gospodarstw pomocniczych samorządowych jednostek budżetowych i zakładów budżetowych. To zaś – zdaniem Departamentu Prawa Pracy – przesądza o tym, że pracownicy tych podmiotów zachowują prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2010 r.