Zasady kształtowania funduszy własnych samodzielnych publicznych ZOZ określa [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=E745AF8DD3D85899709B74CD798615C9?id=184739]ustawa z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej[/link]. Stanowi ona w art. 56, że fundusze własne tych zakładów składają się z funduszu założycielskiego oraz funduszu zakładu. Pierwszy z nich stanowi wartość wydzielonej zakładowi części mienia komunalnego. Drugi jest wartością majątku SPZOZ po odliczeniu funduszu założycielskiego.
Artykuł 56 ustawy o ZOZ zawiera uregulowania sprzeczne z obowiązującą w rachunkowości zasadą bilansowania, zgodnie z którą wartość majątku jednostki jest równa sumie funduszy własnych oraz jej zobowiązań. Ten ostatni element nie został w art. 56 uwzględniony. Błąd ten jest ignorowany w praktyce.
[wyimek]Art. 56 ustawy o ZOZ jest sprzeczny z zasadami rachunkowości[/wyimek]
Podstawową funkcją funduszu założycielskiego jest zabezpieczenie majątku, który został przekazany zakładowi opieki zdrowotnej.
Ustawodawca określił szczegółowo zasady jego powiększania (art. 57 ustawy o zoz). Jednocześnie jednak nie określił zasad jego zmniejszania. Można to interpretować jako obowiązek jego utrzymania w niezmniejszonej wartości przez cały okres istnienia zakładu.