Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie rodzinnego wywiadu środowiskowego. Przewiduje ono uproszczenia w formalnościach dla osób, które zechcą się ubiegać o świadczenia z pomocy społecznej. W związku z tym skróci się procedura przeprowadzania wywiadu środowiskowego.
Pracownik socjalny pójdzie na taki wywiad w ciągu 14 dni od dnia, kiedy dowiedział się o potrzebie pomocy dla rodziny. Podczas spotkania z zainteresowanymi urzędnik będzie mógł teraz złożyć do akt sprawy kopie dokumentów potrzebnych do ustalenia ich sytuacji osobistej, rodzinnej, dochodowej i majątkowej. Pracownik socjalny otrzyma prawo poświadczenia takich kopii za zgodność z oryginałem. Ponadto wszystkie dokumenty, m.in. zaświadczenie o wynagrodzeniu czy orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, rodzina będzie mogła złożyć w wersji elektronicznej.
Resort dodał także do nowego rozporządzenia załącznik 10. Jest on przygotowany dla osób potrzebujących nagle pomocy finansowej, ponieważ dotknęła je klęska żywiołowa albo nieoczekiwane zdarzenie losowe. W związku z tym nowy załącznik przewiduje dla nich uproszczoną i krótszą procedurę przeprowadzania wywiadu środowiskowego. W sprawach pilnych i wymagających interwencji urzędnik przeprowadzi taki wywiad w ciągu dwóch dni od momentu otrzymania informacji.
[i]etap legislacyjny
projekt został przekazany do konsultacji społecznych [/i]