–Ministerstwo opracowało projekt ustawy o przedsiębiorczości społecznej. W styczniu mają ruszyć konsultacje społeczne. Uzyskanie statusu przedsiębiorstwa społecznego umożliwi dostęp do przywilejów – zapowiedziała na wczorajszej konferencji „Europejski Fundusz Społeczny w służbie zatrudnienia” Małgorzata Saracyn z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Przedsiębiorstwu społecznemu będą przysługiwać m. in.: zwolnienie od podatku dochodowego od osób prawnych, zwolnienie z wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych czy czasowe ulgi w składkach na ubezpieczenia społeczne pracowników.

W aktywizacji zawodowej ma też pomóc centrum informacyjne [link=http://www.zielonalinia.gov.pl]www.zielonalinia.gov.pl[/link] sfinansowane przez EFS. Klienci urzędów pracy telefonicznie, e-mailem lub przez formularze internetowe uzyskają informacje o ofertach pracy czy dostępnych szkoleniach. Bezrobotni mogą zamieścić w bazie swoje CV, a pracodawcy opublikować oferty pracy.

– Na serwerach platformy ma także zostać uruchomiona strona www.powroty.gov.pl. Będzie służyła aktywizacji zawodowej osób powracających z zagranicy – powiedział Wiesław Filar z Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich. Z badań wynika bowiem, że aż 6,5 mln Polaków szuka pracy przez Internet.

Na realizację priorytetu I „Zatrudnienie i integracja społeczna” w latach 2007 – 2013 Unia przeznaczyła dla Polski ponad 500 mln euro. Szczególny nacisk położono na aktywizację zawodową osób w wieku 50+, imigrantów, mniejszości etnicznych i kobiet. To jeszcze nie koniec. Unia Europejska opracowała nową strategię gospodarczą Europa 2020. Według niej w ciągu dziesięciu lat w UE odsetek osób przedwcześnie kończących naukę ma zostać ograniczony do 10 proc. Polska postawiła sobie bardziej ambitny cel. U nas odsetek ten ma zostać ograniczony do 4,5 proc. W całej Unii 40 proc. młodych osób ma mieć wykształcenie wyższe. Wykształconych Polaków będzie aż 5 proc. więcej. Według unijnej strategii za dziesięć lat wskaźnik zatrudnienia w eurolandzie powinien wynieść 75 proc., w Polsce zaś 71 proc. By osiągnąć ten cel, należy działać już teraz.