Reklama
Rozwiń

Rada gminy będzie decydować o kąpieliskach

Rady gmin zdecydują, gdzie będzie można się kąpać

Publikacja: 28.12.2010 03:55

Rada gminy będzie decydować o kąpieliskach

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

Polskie kąpieliska nie spełniają unijnych wymagań. Już dwa lata temu powinniśmy implementować dyrektywę z 15 lutego 2006 r. w ich sprawie. Tak się jednak nie stało i Polsce z tego powodu grożą kary ze strony Komisji Europejskiej.

Wchodząca w życie 1 stycznia [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=344704]nowelizacja prawa wodnego[/link] ma to zmienić. Nie wszystkie jednak przepisy noweli wchodzą w życie od nowego roku, część z nich zacznie obowiązywać 1 lipca 2011 r.

[srodtytul]W gminnym rejestrze[/srodtytul]

Nowelizacja przewiduje, że to rady gmin będą odpowiedzialne za kąpieliska. Będą też prowadzić wykaz tych obiektów znajdujących się na ich terenie oraz na polskich obszarach morskich do nich przyległych. Raz w roku (do 31 maja) mają ponadto ogłaszać wspomniany wykaz w formie uchwały.

Organizatorzy kąpielisk zaś będą mieli czas na złożenie wniosku o umieszczenie obiektu w wykazie do 31 grudnia danego roku. W takim wniosku nie może zabraknąć danych o: lokalizacji miejsca do kąpieli, profilu wody (informacje dotyczące cech fizycznych, geograficznych i hydrologicznych wody w kąpielisku). Dodatkowo trzeba podać informacje o tym, czy w poprzednim sezonie było w tym miejscu kąpielisko i jaka była w nim jakość wody.

[srodtytul]Nadzór nad jakością[/srodtytul]

Obecnie nie ma podmiotu, który wprost odpowiadałby za kąpieliska. O czystość i jakość wody dba Państwowa Inspekcja Sanitarna i to się akurat nie zmieni. Nadal sanepid będzie czuwał nad jakością wody i przeprowadzał stosowne badania.

Nowelizacja dzieli ponadto wszystkie punkty, w których można korzystać z wody, na kąpieliska i miejsca wyznaczone do kąpieli. Te pierwsze muszą mieć taki status nadany przez radę gminy i znaleźć się we wspomnianym wykazie. Te drugie zaś mają być wskazane przez radę gminy i odpowiednio oznakowane.

Będą też zmiany w zasadach sprawowania nadzoru nad jakością wody. Kontroli sanepidu ma podlegać wyłącznie woda w kąpieliskach i miejscach wyznaczonych do kąpieli. W kąpielisku będzie badana przynajmniej cztery razy w sezonie. Jej jakość ma odpowiadać normom wynikającym z rozporządzenia wydanego na podstawie znowelizowanego prawa wodnego.

Ponadto organizator kąpieliska będzie miał obowiązek przygotowywać profile wody (chodzi o dane dotyczące cech fizycznych, geograficznych, hydrologicznych wody itp.).

[srodtytul]Będzie dofinansowanie[/srodtytul]

W celu sprostania nowym, unijnym wymaganiom organizator kąpieliska będzie mógł się starać o dofinansowanie z wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Przez pierwsze dwa lata może liczyć na 100 proc. dofinansowania udokumentowanych kosztów, przez kolejnych osiem lat – na 50 proc.

Ustawodawca szacuje, że [b]liczba kąpielisk wyznaczonych przez wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) powinna wynieść maksymalnie 1 tys. Ogólny koszt badania wody przez organizatorów kąpielisk wynosi od 750 tys. do 1,5 mln zł.[/b]

[i][b]Podstawa prawna: [/b]

- [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=344704]ustawa z 4 marca 2010 r. (Dz.U. nr 44, poz. 253)[/link][/i]

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono