1 stycznia 2011 r. wchodzi w życie [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=404257]rozporządzenie ministra edukacji narodowej w sprawie praktycznej nauki zawodu[/link]. Przewiduje ono udogodnienia dla uczniów, którzy uczą się zawodu w miejscowościach oddalonych od ich szkoły. Jeśli codzienny dojazd do nich jest utrudniony, [b]szkoła zapewni swoim podopiecznym bezpłatne zakwaterowanie i opiekę[/b] w miejscu odbywania praktyk.
[b]Uczeń dostanie także ryczałt na wyżywienie.[/b] Wyniesie on 40 proc. diety, jaka obecnie przysługuje pracownikom urzędów gmin czy miast z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju.
Rozporządzenie odnosi się także do uczniów odbywających praktykę zawodową na statkach morskich i śródlądowych. [b]Młodzi ludzie przebywający na statkach (nie tylko polskich) w różnych miejscach Europy i świata dostaną dietę na zasadach uzgodnionych z armatorem.[/b] Ponadto uczeń, który zachoruje lub ulegnie wypadkowi, otrzyma takie świadczenie, jakie przysługuje w podobnych sytuacjach załodze statku.
[b]Przepisy rozporządzenia nie uwzględniają już szkolnych gospodarstw pomocniczych[/b] jako miejsc, w których uczniowie mogą się praktycznie uczyć zawodu. Jest to efekt nowelizacji [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=175841]ustawy o systemie oświaty[/link]. Nie przewiduje ona już dalszego funkcjonowania samorządowych gospodarstw pomocniczych jednostek budżetowych. W wypadku młodych ludzi, którzy rozpoczęli praktyczną naukę zawodu w takich gospodarstwach, dyrektor szkoły wskaże, gdzie po 1 stycznia 2011 r. będą ją kontynuować.
[b]Podstawa prawna: [/b]