Powyższe udogodnienie przewiduje rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej w sprawie rodzinnego wywiadu środowiskowego. Nowe prawo wchodzi w życie 23 lutego. Pomoże to osobom, które zechcą się ubiegać o świadczenia z pomocy społecznej.
Ułatwienia dotyczą wywiadu środowiskowego. Na wywiad urzędnik pojedzie teraz do miejsca pobytu potrzebującej rodziny. Po rozmowie z zainteresowanymi będzie mógł złożyć do akt sprawy nie oryginały, ale kopie dokumentów potrzebnych do ustalenia ich sytuacji osobistej, rodzinnej, dochodowej i majątkowej. Pracownik socjalny otrzymał bowiem także dodatkowe prawo do poświadczenia takich kopii za zgodność z oryginałem.
Ponadto wszystkie dokumenty, m.in. zaświadczenie o wynagrodzeniu, orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, orzeczenie komisji ds. inwalidztwa, rodzina będzie mogła złożyć w wersji elektronicznej.
Tak jak do tej pory wywiad socjalny zostanie przeprowadzony w ciągu 14 dni liczonych od momentu powiadomienia go o takiej konieczności. Miejscem wywiadu nadal może być również zakład opieki zdrowotnej.
Resort dodał do nowego rozporządzenia załącznik nr 10. Jest przeznaczony dla osób potrzebujących pomocy finansowej z powodu klęski żywiołowej albo nieoczekiwanego zdarzenia losowego. Nowy załącznik przewiduje dla nich uproszczoną i krótszą procedurę przeprowadzania wywiadu środowiskowego. Jeśli bowiem rodzina straciła z powodu kataklizmu wszystkie dokumenty potwierdzające jej sytuację majątkową, pracownik socjalny przeprowadzający wywiad ustali ją na podstawie oświadczeń poszkodowanych.