Obecnie po każdej powodzi przygotowuje się ustawę, która obowiązuje okresowo. Służy usuwaniu skutków klęski i niesieniu pomocy poszkodowanym. Tak było w 1997 i w 2010 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pracuje nad projektem ustawy, która będzie obowiązywała stale: o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem występowaniu skutków powodzi i ich usuwaniem.
– Dużo szybciej dostaną wsparcie poszkodowani w powodzi, nie trzeba będzie bowiem tracić czasu na przygotowanie przepisów szczególnych – wyjaśnia Joanna Zych, główny specjalista Departamentu Prawnego w MSWiA.
– Nowe przepisy – dodaje Joanna Zych – będą podobne do tych z ustawy powodziowej z 2010 r.
MSWiA proponuje, żeby Rada Ministrów w razie powodzi wydawała rozporządzenie z nazwami gmin i miejscowości, w których przez okres do 12 miesięcy będą obowiązywały przepisy tej ustawy.
Ustawa będzie dotyczyć osób fizycznych, prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, które poniosły szkody majątkowe na skutek powodzi albo utraciły możliwość (wystarczy, że czasowo) korzystania z nieruchomości lub lokalu.