Grupa posłów wniosła do laski marszałkowskiej projekt nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym. Zawiera on przepisy, które mają być rozwiązaniem sytuacji, w której wójt zachoruje przed złożeniem ślubowania na sesji rady.
Po upływie kadencji wójt pełni swoją funkcję do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybranego, czyli do złożenia przez niego ślubowania. Tak wynika z obowiązującego art. 29 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym (usg). Jednocześnie przepisy nie wyjaśniają, jak długo były wójt może pełnić te obowiązki wówczas, gdy nowo wybrany zachoruje i z tego powodu nie będzie mógł ślubowania złożyć. Z sytuacją taką mamy obecnie do czynienia w Oświęcimiu.
Rozwiązaniem tego problemu ma być zaproponowany przez posłów nowy art. 28g ust. 3a ustawy, zgodnie z którym w razie gdy przemijająca przeszkoda w wykonywaniu zadań i kompetencji wójta zaistnieje przed złożeniem ślubowania, kompetencje wójta przejmuje osoba wyznaczona przez prezesa Rady Ministrów. Namiestnik premiera obejmie zatem władzę w gminie nie tylko wówczas, gdy nowy, lecz jeszcze niezaprzysiężony wójt zachoruje, ale również gdy zostanie tymczasowo aresztowany, osadzony w więzieniu bądź ukarany aresztem (art. 28g ust. 1 usg).
Zaproponowana nowelizacja zmienia również zasady składania ślubowania przez wójta. Tak jak obecnie zasadą pozostaje, że nowo wybrany wójt składa je na zwołanej w tym celu sesji rady, która ma się odbyć w ciągu siedmiu dni od dnia ogłoszenia wyników wyborów.
Nowością są dwa ustępy – 2 i 3 – dodane do art. 29a ustawy o samorządzie gminnym. Pierwszy z nich przewiduje możliwość złożenia przez wójta ślubowania na piśmie. Informację o tym należy podać do publicznej wiadomości mieszkańców gminy w drodze obwieszczenia lub w inny sposób zwyczajowo przyjęty na jej terenie.