Dobra obsługa komputera jest niezbędna, gdy staramy się o stanowisko ds. decyzji administracyjnych dotyczących pasa drogowego na Białołęce. Ale do pracy przy opracowaniu „rozwiązań internetowych w obszarze turystyki" w Biurze Promocji miasta – już nie. W ogłoszeniu o pracę na tym stanowisku „znajomość obsługi komputera w zakresie MS Office oraz Internetu" nie znalazła się wśród tzw. wymagań koniecznych, lecz w „wymaganiach pożądanych".
Czym to się różni?
– Wymagania konieczne to te, które są na dane stanowisko niezbędne, a pożądane to dodatkowe – tłumaczy nam urzędnik z ratusza. – Wymagania konieczne (np. znajomość języka obcego, obsługi komputera czy staż pracy) muszą być też udokumentowane.
Konkurs na specjalistę internetowego w Biurze Promocji ostatecznie wygrał kandydat, który – jak głosi trzyzdaniowe uzasadnienie – „podczas rozmowy kwalifikacyjnej wykazał się rozumieniem treści zadawanych pytań i potrafił na nie odpowiadać w sposób logiczny i rzeczowy".
Kandydat musi znać historię
W wymaganiach w konkursach na warszawskich urzędników znajdziemy dużo bardzo ciekawych kryteriów. Osoby, które chcą pracować na Targówku przy obsłudze administracyjnej i organizacji imprez kulturalnych, muszą wykazać się m.in. postawą etyczną.
Na stanowisko szefa Wydziału Sportu i Rekreacji w Wawrze przydadzą się „uprawnienia zawodowe w dziedzinie menedżeryzmu sportowego". Z kolei Ursynów, szukając naczelnika Wydziału Promocji, zażyczył sobie od kandydatów „wiedzy o historii i problemach dzielnicy".