Ostatnio Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie standardów i warunków prowadzenia usług rynku pracy. Pozytywna jest propozycja ułatwienia pracodawcom kontaktu z urzędami pracy. Ten pracodawca, który już korzystał z usług urzędu, nie będzie musiał powielać wszystkich informacji o sobie. Ograniczy się do tych niezbędnych. Będzie też mógł wybrać sposób zgłaszania oferty pracy. Jeśli zechce, dokona tego w formie elektronicznej. Takie zmiany przepisów idą więc w dobrym kierunku.
Nowością proponowaną przez resort jest też wprowadzenie skierowań dla bezrobotnych na targi pracy. Taki przepis nie będzie jednak korzystny ani dla urzędów, ani dla pracodawców, ani też dla samych bezrobotnych. Tych pierwszych obciąży kolejny obowiązek polegający na wystawianiu takiego skierowania. Ci drudzy natomiast mogą się zniechęcić do udziału w targach pracy. A to dlatego, że będą na nie przychodziły nie tylko osoby faktycznie zainteresowane znalezieniem posady, ale także te jedynie wypełniające kolejną formalność, dzięki której nie stracą statusu osoby bezrobotnej. Udział wielu bezrobotnych może spowodować sztuczny tłum na targach. Mimo bezrobocia, które w sierpniu wyniosło 11,6 proc., pracodawcy mają nadal problem ze znalezieniem chętnych. Formalność w postaci skierowania oznaczać może także stratę czasu na uzyskanie potwierdzenia, że szukający zajęcia na targi dotarli.
Zgodnie z projektem starosta będzie powierzał szkolenia zakładanej i prowadzonej przez siebie instytucji szkoleniowej. Sprawa powierzania szkoleń jest jednak problematyczna. Urzędy pracy rozliczane są z zadań. Mają ich dużo, a pracowników mało. Średnio jedna osoba obsługuje ok. 700 poszukujących pracy. Szkolenie prowadzone przez własnych doradców jest kolejnym zadaniem, które nie jest jednak łatwe, a przez to i efektywne. Nie każdy bowiem, kto trafia na kurs, jest zainteresowany faktycznym zdobyciem wiedzy i umiejętności.
Szkolenia mogą też przeprowadzać firmy zewnętrzne. Trzeba jednak będzie stworzyć czytelne reguły, na podstawie których będzie się to odbywać. —not. syg
Autorka jest ekspertem w PKPP Lewiatan