Jeżeli sołtys ubiegający się o pieniądze z funduszu sołeckiego złoży dokumenty po 30 września, to wniosek nie zostanie uwzględniony w projekcie gminnego budżetu na 2012 r., a tym samym sołectwo środków nie otrzyma.
156 mln zł łącznie wydały gminy w 2010 r. na fundusze sołeckie. Skarb Państwa zwrócił im 35 mln zł
– Wniosku o przyznanie środków z funduszu nie może sporządzić i podpisać sołtys (w imieniu sołectwa) – mówi Karol Mojkowski, ekspert ze Stowarzyszenia Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich. Ustawa o funduszu sołeckim wymaga bowiem podjęcia w tej sprawie uchwały przez zebranie wiejskie. – Inicjatywa w tej sprawie przysługuje sołtysowi, radzie sołeckiej lub co najmniej 15 pełnoletnim mieszkańcom sołectwa – wyjaśnia Karol Mojkowski. Uchwalony wniosek sołtys przekazuje wójtowi celem uwzględnienia go w projekcie uchwały budżetowej.
Ustawa określa, co zawrzeć w treści. Przede wszystkim wskazanie przedsięwzięć przewidzianych do realizacji na obszarze sołectwa wraz z oszacowaniem ich kosztów i uzasadnieniem. Dane niezbędne do sporządzenia wniosku, w szczególności informację o wysokości środków przewidzianych w funduszu dla danego sołectwa, każdy sołtys powinien od wójta otrzymać do 31 lipca.
Wniosek powinien określać również przedsięwzięcia, które sołectwo zamierza zrealizować. Pamiętać należy, że zgodnie z ustawą o funduszach sołeckich zadania takie powinny zaliczać się do zadań własnych gminy, być zgodne ze strategią rozwoju gminy oraz wpływać na poprawę warunków życia mieszkańców. – Środki funduszu mogą być przeznaczone na pokrycie wydatków na działania zmierzające do usunięcia skutków klęski żywiołowej – wyjaśnia Karol Mojkowski. Niespełnienie tych wymagań zawsze skutkuje odrzuceniem wniosku.