- Nasza rada gminy chce zaciągnąć kredyt długoterminowy na spłatę wcześniej zaciągniętych kredytów. W treści uchwały nie zamierzamy określać informacji dotyczącej okresu spłaty kredytu pozostawiając to wójtowi. Czy to praktyczne rozwiązanie będzie właściwe? Czy konieczne jest wykazanie tego kredytu jeszcze w uchwale budżetowej?
Czytaj także: Skutki przyjęcia uchwały lub zarządzenia gminy niezgodnie z prawem
Analiza podanego zapytania musi być poprzedzona odniesieniem się do dwóch aktów prawnych, tj.: ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym oraz ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych. Obie kwestie nie wynikają jednoznacznie z tych aktów prawnych.
Jeśli chodzi o pierwszą z ww. ustaw, na uwagę zasługuje regulacja art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. c. Wynika z niej, że do wyłącznej właściwości rady gminy należy podejmowanie uchwał w sprawach majątkowych gminy, przekraczających zakres zwykłego zarządu, dotyczących zaciągania długoterminowych zobowiązań zaliczanych do tytułu dłużnego, o którym mowa w art. 72 ust. 1 pkt 2 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych. We wspomnianym art. 72 ust. 1 pkt 2 ostatnio wymienionej ustawy ustawodawca postanowił z kolei, że państwowy dług publiczny obejmuje zobowiązania sektora finansów publicznych z następujących tytułów:
- wyemitowanych papierów wartościowych opiewających na wierzytelności pieniężne;