Wybory do Parlamentu Europejskiego będą przeprowadzone na starych-nowych zasadach. W styczniu 2018 r. prawodawca dokonał potężnej nowelizacji kodeksu wyborczego. Bardzo ważne zmiany dotyczyły struktury organów wyborczych. Zmieniono zasady powoływania, właściwość i kompetencje komisarzy wyborczych – m.in. zrezygnowano z wymogu powoływania sędziów na to stanowisko.
Czytaj także: Wybory do Parlamentu Europejskiego 26 maja 2019
Korpus urzędników wyborczych
Powołano korpus urzędników wyborczych zobowiązanych do obsługi obwodowych komisji wyborczych w gminach. Urzędnicy ci nie mogą być zatrudnieni, ani nie mogą zamieszkiwać w gminie w której wykonują czynności wyborcze. Ich pojawienie się odciążyło wójtów i sekretarzy gmin w zakresie realizacji tych zadań. Wreszcie wprowadzono dwa rodzaje obwodowych komisji wyborczych: ds. przeprowadzania głosowania oraz ustalania wyników głosowania w obwodzie.
Jednocześnie dokonano niewielkich zmian w sposobie powoływania tychże. Dotychczas czynność ta należała do wójta lub gminnej komisji wyborczej (w wyborach samorządowych). Ponadto zmieniono zasady zgłaszania kandydatów na członków tych komisji – przewidziano preferencje dla kandydatów zgłaszanych przez komitety wyborcze z których list w poprzednich wyborach wybrano posłów na Sejm lub radnych do sejmiku wojewódzkiego w danym województwie.
Zmiany w praktyce ...
Praktyka wyborów samorządowych przeprowadzonych na przełomie października i listopada 2018 r. wykazała niedoskonałość części z wprowadzonych zmian. Egzamin zdali komisarze wyborczy powołani na nowych zasadach. Jakkolwiek z mocy uchwał PKW obowiązek weryfikowania zgłoszeń na członków obwodowych komisji wyborczych został powierzony urzędom gmin (co wcale nie wynika z przepisów kodeksu wyborczego).