- Nasza rada gminy zamierza podjąć uchwałę w sprawie pożyczki dla klubu sportowego działającego na terenie gminy. Jako podstawę chcemy wskazać art.. 18 ust. 2 pkt 9 lit i. ustawy samorządowej. Czy będzie to legalne? Czy izba obrachunkowa może taką uchwałę podważyć?
Pytanie dotyczy art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. i ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, warto więc przytoczyć treść tego przepisu. Zgodnie z nim, do wyłącznej właściwości rady gminy należy podejmowanie uchwał w sprawach majątkowych gminy, przekraczających zakres zwykłego zarządu, dotyczących ustalania maksymalnej wysokości pożyczek i poręczeń udzielanych przez wójta w roku budżetowym.
Czytaj także: O trybie udzielenia pożyczki decyduje wójt
Na kanwie ww. regulacji ukształtowało się bogate orzecznictwo sądowe i nadzorcze regionalnych izb obrachunkowych. Przykładowo, w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z 26 października 2011 r. (sygn. akt II SA/Ke 614/11 wskazano: „Przepis art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. i ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. DzU z 2001 r. nr 142, poz. 1591 ze zm.) dawał radzie gminy wyłączne uprawnienie do podejmowania uchwał w sprawach majątkowych gminy, przekraczających zakres zwykłego zarządu w zakresie ustalania maksymalnej wysokości pożyczek i poręczeń udzielanych przez zarząd w roku budżetowym".
Co istotne, wspomniana uchwała nie stanowi samoistnej podstawy do zaciągania (udzielenia) przez jednostkę samorządu terytorialnego pożyczki, zobowiązania te bowiem muszą mieć umocowanie w uchwale budżetowej stanowiącej podstawę prowadzenia gospodarki finansowej w danym roku budżetowym.