Podjęcie uchwały niewprowadzonej do porządku obrad powoduje jej nieważność

Zmiana porządku obrad rady gminy wymaga bezwzględnej większości głosów ustawowego składu rady. Jeżeli sesja rady została zwołana na wniosek wójta lub co najmniej 1/4 ustawowego składu rady, zmiana porządku obrad wymaga także zgody wnioskodawcy.

Publikacja: 30.04.2019 05:50

Podjęcie uchwały niewprowadzonej do porządku obrad powoduje jej nieważność

Foto: Fotolia.com

Rada gminy chce zmienić statut gminy w ten sposób, aby zmiana porządku obrad na sesji rady była dopuszczalna tylko w uzasadnionych przypadkach i mogła być przegłosowana wyłącznie na początku sesji. Czy będzie to zgodne z przepisami?

Nie. Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.) rada gminy obraduje na sesjach zwoływanych przez przewodniczącego w miarę potrzeby, ale nie rzadziej niż raz na kwartał. Do zawiadomienia o zwołaniu sesji dołącza się porządek obrad wraz z projektami uchwał. Rada gminy może wprowadzić zmiany w porządku obrad bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady (art. 20 ust. 1a u.s.g.). W art. 20 ust. 3 u.s.g. przewidziano, że – na wniosek wójta lub co najmniej 1/4 ustawowego składu rady gminy – przewodniczący ma obowiązek zwołać sesję rady na dzień przypadający w ciągu 7 dni od dnia złożenia takiego wniosku.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr