Dotacje dla domów opieki są za niskie

Pobyt w placówce pomocy społecznej powinien być odpłatny dla wszystkich mieszkańców.

Publikacja: 07.08.2013 09:42

Związek Powiatów Polskich oczekuje pilnej nowelizacji ?ustawy o pomocy społecznej, która ujednolici

Związek Powiatów Polskich oczekuje pilnej nowelizacji ?ustawy o pomocy społecznej, która ujednolici zasady finansowania domów pomocy społecznej.

Foto: www.sxc.hu

Związek Powiatów Polskich oczekuje, że rząd zmieni zasady finansowania domów pomocy społecznej.

– Najważniejsze jest ujednolicenie zasad opłacania pobytu pensjonariuszy skierowanych do tych placówek przed  i po 1 stycznia 2004 r. i – podkreśla Marek Tramś, prezes Zarządu ZPP.

Data graniczna

Powiat, który prowadzi dom pomocy społecznej, a przebywają w nim mieszkańcy skierowani lub przyjęci przed 1 stycznia 2004 r., otrzymują dotację celową z budżetu państwa na ich utrzymanie.

Natomiast pobyt mieszkańców skierowanych do placówki po 1 stycznia 2004 r. opłacany jest przez pensjonariusza, jego bliskich oraz gminę, do wysokości średniego kosztu utrzymania w danym domu.  Ten ustalany jest corocznie przez kierownika placówki.

– Przekazywane powiatom przez wojewodów dotacje są zbyt niskie i nie pokrywają kosztów pobytu pensjonariusza, którzy trafił do placówki przed 1 stycznia 2004 r. – mówi Marek Tramś. – Dlatego postulujemy, aby zasady finansowania obowiązujące po 2004 r. stosowały się do wszystkich osób przebywających w domach pomocy społecznej, bez względu na to, kiedy do placówki zostały przyjęte bądź skierowane – wyjaśnia samorządowiec.

Kwota powinna rosnąć

Z zasad ustalania miesięcznej kwoty dotacji wynika, że powinna ona stale rosnąć.

Jak bowiem wynika z art. 87 ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, jest ona ustalana między innymi na podstawie aktualnej liczby dotowanych wg starego systemu pensjonariuszy. Ta zaś sukcesywnie maleje.

Przykładowo w woj. dolnośląskim liczba mieszkańców objętych starymi zasadami finansowania wynosiła 4657 osób (stan na 31 grudnia 2009 r.) i po dwóch latach spadła o 666 osób. W tym samym czasie średnia miesięczna kwota dotacji sukcesywnie rosła z 1551,51 zł w 2010 r. do 1782,40 zł w 2013 r.

– Zdaję sobie sprawę, że nawet wzrastająca dotacja na jednego mieszkańca nie zawsze pokrywa koszty jego utrzymania, które również rosną – mówi Jarosław Duda, sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. – Dlatego też dodatkowe wydatki powinny ponosić powiaty, jest to bowiem zadanie własne tych jednostek – dodaje.

Mimo takiego stanowiska, w 2008 r. resort pracy przygotował projekt podwyższający dotacje. Został on jednak zablokowany przez Ministerstwo Finansów ze względu na skutki finansowe. Zdaniem ZPP proponowane zmiany pozwoliłyby na efektywniejsze realizowanie zadań przewidzianych w ustawie o pomocy społecznej.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora: m.cyrankiewicz@rp.pl

O co apelują samorządowcy

Związek Powiatów Polskich oczekuje pilnej nowelizacji ustawy o pomocy społecznej, która:

- ujednolici zasady finansowania domów pomocy społecznej;

- pozwoli samorządom tworzyć spółki do prowadzenia domów pomocy społecznej;

- zagwarantuje, że opłaty wnoszone przez mieszkańców placówek  będą uiszczane na rachunek bankowy odpowiedniej jednostki samorządu terytorialnego; obecnie, zgodnie z art. 62 ustawy o pomocy społecznej są uiszczane na rachunek lub do kasy placówki;

- stworzy prawną możliwość przekazywania przez jednostki samorządu terytorialnego dotacji osobom prawnym prowadzącym dom pomocy społecznej.

Spadki i darowizny
Odziedziczyłeś majątek? By dysponować spadkiem, musisz mieć ten dokument
Praca, Emerytury i renty
NSA: honorowe krwiodawstwo nie ma pierwszeństwa przed policyjną służbą
Sądy i trybunały
Resort sprawiedliwości już nie chce likwidacji Izby Odpowiedzialności Zawodowej
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Prawo karne
Lech Wałęsa przegrał w sądzie. Chodzi o teczki TW „Bolka”