Egzekucja opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych jest prowadzona w trybie określonym ustawą z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Nie tylko od fiskusa
Organem egzekucyjnym w tych sprawach jest wójt (burmistrz, prezydent miasta), który mocą art. 6qa ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach uprawniony został do stosowania w tych sprawach wszystkich środków egzekucyjnych, z wyjątkiem egzekucji z nieruchomości.
Aby zaległą opłatę ściągnąć, gminny organ egzekucyjny powinien zdobyć informacje o majątku dłużnika. Udzielają ich m.in. urzędy skarbowe. To od fiskusa można się dowiedzieć o źródłach dochodu zobowiązanego, miejscu zatrudnienia czy posiadanych przez niego kontach bankowych. Informację o miejscu pracy dłużnika wójt może także uzyskać z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Wielu urzędników prowadzących postępowania dotyczące egzekucji opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi zastanawia się, czy występując do np. urzędu skarbowego o ustalenie miejsca zatrudnienia zobowiązanego, muszą wnosić opłatę, która wynosi 45 zł.
Są do niej zobowiązani m.in. komornicy sądowi.