W tym tygodniu w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie poselskiego projektu nowelizacji ustawy o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w żywiole.
Projekt przewiduje wydłużenie o 12 miesięcy czasu obowiązywania tej specustawy. Teraz działa ona przez rok na terenie gmin i miejscowości zniszczonych przez trąby powietrzne, huragany, intensywne deszcze oraz na skutek powodzi czy osunięcia ziemi. Pod warunkiem jednak, że gmina czy dana miejscowość zostaną wymienione w rozporządzeniu Rady Ministrów. Publikuje się je za każdym razem, gdy żywioł dokona spustoszeń na jakimś terenie.
Z chwilą wejścia rozporządzenia w życie obowiązuje gminy wymienione na liście specustawa. Po nowelizacji będą to zatem 24 miesiące.
Ustawa ułatwia naprawianie szkód. Nie trzeba m.in. zgłaszać remontu budynków, w tym mieszkalnych, które mają kubaturę do 1 tys. m sześc. i wysokość do 12 m. Oznacza to, że w miejscowości, w której np. zerwało dachy lub uszkodzone zostały ściany w budynkach o tych parametrach, nie trzeba załatwiać formalności budowlanych.
Zdaniem posłów wiele gmin nie zdąża naprawić szkód przy wykorzystaniu specustawy, stąd propozycja wydłużenia jej działania.