Reklama

Więcej czasu na likwidowanie szkód po klęskach żywiołowych

Gminy mają mieć dwa lata na korzystanie z uproszczonych przepisów ułatwiających usunięcie zniszczeń po powodzi.

Publikacja: 05.11.2013 07:33

W tym tygodniu w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie poselskiego projektu nowelizacji ustawy o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w żywiole.

Projekt przewiduje wydłużenie o 12 miesięcy czasu obowiązywania tej specustawy. Teraz działa ona przez rok na terenie gmin i miejscowości zniszczonych przez trąby powietrzne, huragany, intensywne deszcze oraz na skutek powodzi czy osunięcia ziemi. Pod warunkiem jednak, że gmina czy dana miejscowość  zostaną wymienione  w rozporządzeniu Rady Ministrów. Publikuje się je za każdym razem, gdy żywioł dokona spustoszeń na jakimś  terenie.

Z chwilą wejścia rozporządzenia w życie obowiązuje gminy wymienione na liście specustawa. Po nowelizacji będą to zatem 24 miesiące.

Ustawa ułatwia naprawianie szkód. Nie trzeba m.in. zgłaszać remontu budynków, w tym mieszkalnych, które mają kubaturę do 1 tys. m sześc. i wysokość do 12 m. Oznacza to, że w miejscowości, w której np. zerwało dachy lub uszkodzone zostały ściany w budynkach o tych parametrach, nie trzeba załatwiać formalności budowlanych.

Zdaniem posłów wiele gmin nie zdąża naprawić szkód przy wykorzystaniu specustawy, stąd propozycja wydłużenia jej działania.

Reklama
Reklama

Projekt negatywnie zaopiniował  rząd.

etap legislacyjny: przed pierwszym czytaniem

Prawnicy
Waldemar Żurek zabrał głos. Przestrzegł niektórych polityków
Prawnicy
Wszystkie wyzwania ministra Waldemara Żurka. Czy znajdzie plan B?
Sądy i trybunały
Barbara Piwnik: Nominacja dla sędziego Żurka zaostrzy podziały w środowisku
Prawo rodzinne
Wysokość alimentów na dziecko. Ministerstwo wyśle sądom tabelki
Prawo dla Ciebie
Trafiła do domu pomocy społecznej bez swojej zgody. Co orzekł Trybunał?
Reklama
Reklama