Do tej pory to narzędzie finansowania m.in. inwestycji nie zdobyło zaufania polskich samorządowców, choć jest dostępne i uregulowane prawnie ustawą o funduszach inwestycyjnych z 27 maja 2004 r.
Ustawodawca wręcz wskazuje w niej jako adresata sekurytyzacji – jednostki samorządowe i związki komunalne. Gwarancję przejrzystości i bezpieczeństwa całego procesu zapewnia Komisja Nadzoru Finansowego.
Niektórzy obserwatorzy sytuacji finansowej samorządów twierdzą, że gminy pomimo utraty zdolności kredytowej mogą, dzięki umiejętnemu przeprowadzeniu procesu sekurytyzacyjnego, pozyskać pieniądze nie tylko na bieżącą spłatę zadłużenia, ale także na nowe inwestycje.
Co to jest
Sekurytyzacja polega na wyodrębnieniu z budżetu aktywów i przekazaniu ich przez inicjatora – gminę – do Funduszu Sekurytyzacyjnego, którym zarządza powołana w tym celu spółka specjalnego przeznaczenia. Pod ich zastaw wyemituje ona papiery sekurytyzacyjne. Po ich sprzedaniu na rynku kapitałowym gmina zyskuje środki finansowe, które może przeznaczyć np. na spłatę dotychczasowego zadłużenia.
Wyodrębniając i zamrażając aktywa, gmina pozbawia się części wpływów