Rada gminy nie ma prawa postanowić, że koszty pogrzebu osoby bezdomnej pokryje gmina, w której ostatnio była ona zameldowana. Koszty te pokrywa bowiem rodzina.
Rada Kętrzyna ustaliła sposób sprawiania pogrzebu przez gminę oraz zasady zwrotu wydatków pogrzebowych. Przyjęła, że w wypadku bezdomnego o ustalonej tożsamości, będącego mieszkańcem innej gminy, który zmarł lub którego zwłoki znaleziono na terenie gminy Kętrzyn, ośrodek pomocy społecznej występuje o zwrot wydatków do gminy ostatniego miejsca zameldowania zmarłego na pobyt stały.
Uchwałę unieważnił wojewoda warmińsko-mazurski. Stwierdził, że rada nie jest władna stanowić o obowiązku zwrotu świadczeń od gminy, w której bezdomny był ostatnio zameldowany. Obowiązek zwrotu wydatków, jak stanowi art. 96 ust. 4 ustawy o pomocy społecznej, spoczywa na osobie i rodzinie korzystającej ze świadczeń z pomocy społecznej, spadkobiercy osoby, która korzystała z takich świadczeń lub z masy spadkowej, bądź na małżonku, zstępnych, wstępnych osoby korzystającej ze świadczeń.
W art. 96 ust. 3 ustawodawca wskazał, że w razie pokrycia kosztów pogrzebu przez gminę poczynione wydatki podlegają zwrotowi z masy spadkowej, jeżeli po osobie zmarłej nie przysługuje zasiłek pogrzebowy.
Organ nadzoru zauważył dodatkowo, że ustawa o pomocy społecznej w art. 17 ust. 1 pkt 15 nakłada na gminę obowiązek sprawienia pogrzebu każdej osobie, której pogrzeb nie został sprawiony, w tym bezdomnym, nie różnicując przy tym, czy dana osoba była zameldowana w konkretnej gminie czy też nie.