Wyceną usług medycznych zajmie się Agencja Oceny Technologi Medycznych

Wyceną usług medycznych dla szpitali zamiast NFZ zajmie się od stycznia Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Publikacja: 23.12.2014 08:38

Wyceną usług medycznych zajmie się Agencja Oceny Technologi Medycznych

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński

Od 2015 r. NFZ będzie tylko płacił placówkom medycznym za leczenie pacjentów. Takie zmiany wynikają z noweli do ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która wchodzi w życie 1 stycznia.

Ocena i wycena

Agencja Oceny Technologii Medycznych, która zacznie wyceniać usługi medyczne, to agenda Ministerstwa Zdrowia. Do tej pory jej pracownicy zajmowali się tylko oceną technologii medycznych i lekowych. Czyli rekomendowali ministrowi, czy warto refundować nowy lek wchodzący na rynek lub nową technologię medyczną.

Agencja jeszcze w listopadzie i grudniu rozesłała do placówek medycznych 250 ankiet. Urzędnicy zapytali dyrektorów, czy chcieliby z nimi współpracować i podzielić się informacją, ile kosztuje np. specjalistyczna operacja.

– Odzew szpitali był większy, niż się spodziewaliśmy. Będziemy jednak współpracować z 10–15 proc. z nich, ponieważ tylko tyle rzetelnie liczy usługi medyczne – tłumaczy Wojciech Matusewicz, prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych.

Z nowych przepisów wynika bowiem, że agencja ma współdziałać z tymi szpitalami, z którymi podpisze umowę. Ma je wyłaniać w konkursie.

Kryterium wyboru placówek do współpracy będzie wysoka jakość i kompletność informacji, jakie przekażą agencji.

46 mln zł potrzebuje Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji na nowe zadania w 2015 r.

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, zmieniając zasady wyceniania usług medycznych, podkreślał, że nie może być tak, iż jeden urząd, czyli NFZ, jednocześnie wycenia usługi i za nie płaci. Z tego bowiem powodu część świadczeń, np. pediatria, jest niedofinansowana, a za inne NFZ płaci nazbyt hojnie.

Polityczny fundusz

Eksperci oceniają, że rozdzielenie wyceny i płatności to krok w dobrym kierunku, ale przepisy mają pewne mankamenty

60 nowych etatów powstało w Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji

– Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji będzie podległa ministrowi zdrowia, podobnie jak NFZ. Ciężko w takiej sytuacji o niezależne i nieupolitycznione decyzje – tłumaczy Agnieszka Pachciarz, była prezes NFZ, teraz prezes Uniwersyteckiego Centrum Stomatologii i Medycyny Specjalistycznej. Jej zdaniem to, czy agencja poprawnie wyceni świadczenia, będzie zależało m. in. od tego, jaką przyjmie metodologię wyboru placówek, od których uzyska dane kosztowe.

– Powinna zwracać uwagę na położenie geograficzne szpitali, charakter właścicielski, np. czy to szpital kliniczny, i przekrój świadczeń – dodaje Agnieszka Pachciarz

Czas na centralizację

Tymczasem prezes Matusewicz zapewnia, że agencja jest przygotowana do wyceny usług. W związku z tym, że urzędowi dochodzą nowe obowiązki, stworzył dodatkowe 60 etatów. Na początek ma się zająć wyceną psychiatrii dziecięcej.

Nowy rok przynosi i inne zmiany organizacyjne w NFZ. Z nowelizacji ustawy o świadczeniach wynika, że minister zdrowia będzie powoływał zarówno prezesa NFZ, jak i dyrektorów oddziałów. Ci są teraz bardzo samodzielni. Minister będzie też ingerował w konkursy na usługi medyczne.

– To wyjątkowo głęboka centralizacja systemu i wątpię, czy minister zdrowia udźwignie merytorycznie ciężar zadań, jakie sobie wyznaczył – uważa Matusewicz.

podstawa prawna: nowela ustawy z 22 lipca 2014 r. DzU z 28 sierpnia, poz.1138

Spadki i darowizny
Odziedziczyłeś majątek? By dysponować spadkiem, musisz mieć ten dokument
Dobra osobiste
Po błędnej diagnozie nie zdążyła pożegnać się z dzieckiem. Sąd wycenił ból matki
Prawo drogowe
Jakie kary grożą za kierowanie autem bez uprawnień? Trzy scenariusze wydarzeń
Praca, Emerytury i renty
Na tę informację czekają miliony seniorów. Znamy termin wypłaty 14. emerytury
Prawo w Polsce
Wybory prezydenckie 2025. Jak zmienić miejsce głosowania przed drugą turą?