Renta planistyczna: W operacie tylko transakcje z tego samego okresu

Wyceniając nieruchomość dla celów ustalenia renty planistycznej, rzeczoznawca majątkowy musi porównać transakcje dokonane w zbliżonym okresie, np. w tym samym miesiącu, a nie na przestrzeni kilku lat.

Aktualizacja: 04.06.2015 17:31 Publikacja: 04.06.2015 15:00

Renta planistyczna: W operacie tylko transakcje z tego samego okresu

Foto: www.sxc.hu

W grudniu 2012 r. spółka sprzedała nieruchomość, a wójt ustalił jej jednorazową opłatę z tytułu wzrostu wartości nieruchomości  z powodu zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w kwocie 66 930 zł. Organ uznał, że przed uchwaleniem planu nieruchomość była wykorzystywana jako tereny rolnicze (takie było jej przeznaczenie w planie, który utracił moc w 2003 r.), a nowy plan przeznaczał ją na tereny obiektów usługowo-produkcyjnych, co spowodowało wzrost jej wartości.

Metoda wyceny

Podstawą ustalenia opłaty planistycznej był operat szacunkowy sporządzony w lipcu 2013 r. przez rzeczoznawcę majątkowego. Dla określenia wartości nieruchomości zgodnie z jej faktycznym sposobem wykorzystywania przed uchwaleniem planu biegły zastosował podejście porównawcze – metodę porównywania parami, przyjmując do porównań trzy transakcje z lat 2010–2012 dotyczące nieruchomości o funkcji obsługi urządzeń gospodarki rolnej.

Przy szacowaniu wartości nieruchomości po uchwaleniu nowego planu zastosował podejście porównawcze – metodę porównywania parami, wybierając do porównań trzy transakcje z lat 2011–2012 działkami, na których dopuszczono zabudowę usługowo-produkcyjną. Na tej podstawie ustalił, że w wyniku uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego wartość wycenianej nieruchomości wzrosła o 223 100 zł.

Spółka odwołała się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, twierdząc, że faktyczny sposób wykorzystywania nieruchomości przed uchwaleniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego był zupełnie inny niż przyjął rzeczoznawca. Z danych ewidencji gruntów i budynków wynikało, że faktycznie wykorzystywana była i jest na cele przemysłowe. Zmiana planu nie miała więc wpływu na jej wartość.

Kluczowy dowód

Mimo to SKO nie znalazło podstaw do uznania, że operat szacunkowy zawiera błędy, które wpływałyby na wynik wyceny.

Znalazł je jednak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, do którego spółka zaskarżyła decyzję SKO. I wskazał je w wyroku z 26 marca 2014 (sygn. akt IV SA/Wa 2862/13). Przypomniał, że operat szacunkowy jest kluczowym dowodem w sprawie ustalenia renty planistycznej i  podlega ocenie. Kolegium, zdaniem sądu, tej oceny zaniechało.

Jak ustalił sąd, rzeczoznawca sporządził operat  niestarannie i nierzetelnie, a na dodatek niezgodnie z założeniami ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.  Przedmiotem analizy porównawczej cen nieruchomości były bowiem transakcje przeprowadzone w latach 2010–2012.

Jak wyjaśnił WSA, renta planistyczna ma obrazować (przy uwzględnieniu stawki procentowej), różnicę w wartości nieruchomości pomiędzy jej stanem (przeznaczeniem) przed zmianą bądź uchwaleniem nowego planu zagospodarowania przestrzennego i pomiędzy jej stanem (przeznaczeniem) po uchwaleniu nowego planu.

Dzień sprzedaży

– Wyceny nieruchomości według tych różnych stanów jej przeznaczenia  dokonuje się poprzez porównanie transakcji mających miejsce w tym samym czasie – w przypadku renty planistycznej jest to dzień sprzedaży. A zatem wzrost wartości nieruchomości winien być ustalany między wartością nieruchomości „na dzień jej sprzedaży" określoną przy uwzględnieniu przeznaczenia terenu obowiązującego po uchwaleniu lub zmianie planu miejscowego, a jej wartością „na dzień jej sprzedaży" określoną przy uwzględnieniu przeznaczenia terenu, obowiązującego przed zmianą tego planu lub faktycznego sposobu wykorzystywania nieruchomości przed jego uchwaleniem – stwierdził  sąd.

Innymi słowy, należało porównać transakcje nieruchomości podobnych z grudnia 2012 r. według przeznaczenia w mpzp z 2011 r. i transakcje nieruchomości podobnych z grudnia 2012 r. według sposobu faktycznego użytkowania spornej nieruchomości przed uchwaleniem tego planu, chyba że zostałoby wykazane, że ceny nieruchomości podobnych według przeznaczenia z wygasłego planu w grudniu 2012 r. były wyższe niż ceny nieruchomości zabudowanych budynkami usługowo-przemysłowymi (na co wskazywała skarżąca spółka).

Sąd uchylił decyzje SKO i wójta. Ten ostatni musi zlecić wykonanie nowego operatu zgodnie ze wskazaniami prawa.

Praca, Emerytury i renty
Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych? Wysokość świadczenia w 2025 r.
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Prawo w Polsce
Myśliwi nie będą mogli polować na siedem gatunków ptaków
Konsumenci
Kolejny cios rządu w palaczy. Tym razem wbrew sztuce legislacyjnej
Praca, Emerytury i renty
Najniższa krajowa w 2025 roku: Ile wynosi płaca minimalna? Kwoty brutto i netto
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego