Na obszarach, na których szczególnie w sezonie grzewczym pogarsza się jakość powietrza, np. pojawia się smog, można podejmować działania zmierzające do jego poprawy. Samorząd województwa może wprowadzić np. zakaz ogrzewania domów węglem albo jego najgorszymi gatunkami, takimi jak miał, muł, flot węglowy. Takie zmiany wprowadziła nowelizacja ustawy – Prawo ochrony środowiska (dalej ustawa), która weszła w życie 12 listopada 2015 roku.
Podejmowanie uchwał
Nowe przepisy, a konkretnie znowelizowany art. 96 ustawy, daje samorządom województw oręż do walki o poprawę jakości powietrza i zdrowia mieszkańców zanieczyszczonych terenów. Sejmiki województw mogą podejmować uchwały zawierające zakazy dotyczące np. ogrzewania domów węglem. Poprzednie brzmienie art. 96 było zbyt ogólne, co wykazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, unieważniając uchwałę sejmiku województwa małopolskiego (ograniczała ogrzewanie domów węglem). Tak wypowiedział się też Naczelny Sąd Administracyjny (II OSK 255/15).
Dużo możliwości
Nowe brzmienie przepisu wskazuje, co dokładnie w uchwale, która ma poprawić jakość powietrza na danym terenie, ma określić sejmik województwa oraz jak wygląda cała procedura podejmowania takiej uchwały. I tak może się w niej znaleźć nie tylko np. zakaz ogrzewania węglem, ale także zakaz stosowania danego rodzaju pieca.
Ponadto uchwała nie musi wprowadzać wyłącznie zakazów. Dopuszczalne są też pewne ograniczenia związane z wykorzystaniem paliw do ogrzewania.
Jeżeli samorząd województwa zdecyduje się podjąć taką uchwałę, powinien określić rodzaje lub jakość paliw dopuszczonych do stosowania lub których stosowanie jest zakazane. Może też dokładnie określić parametry techniczne i emisyjne dla pieców i kotłów grzewczych.