Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy rozstrzygnął w interpretacji z 3 lutego 2016 r. (ITPB2/4511-1081/15/AB) kwestię opodatkowania świadczeń rzeczowych zastępujących płatność pieniężną.
Z pytaniem zwróciła się gmina posiadająca w swoim majątku trwałym lokale mieszkalne, które są wynajmowane najemcom za odpłatnością czynszową. Gmina sama zarządza własnymi zasobami mieszkaniowymi, ale ma problem z dużym zadłużeniem czynszowym. Burmistrz zamierza wydać zarządzenie o możliwości odpracowania zaległości czynszowych przez najemców (dłużników), by ułatwić spłatę długów. Z dłużnikiem, u którego powstały zaległości czynszowe, będzie zawierane porozumienie (umowa) dotyczące spłaty długu w formie świadczenia rzeczowego, tj. świadczenia pracy. Nastąpi więc zamiana czynszu (płatności pieniężnej) na świadczenie rzeczowe.
Świadczenie rzeczowe będzie polegało na wykonywaniu prac zastępczo w zamian za koszt czynszu, w skład którego wchodzą opłaty za eksploatację, wodę i ścieki, wywóz nieczystości itp. Wartość świadczenia rzeczowego będzie ustalona na podstawie określonych przez burmistrza stawek odpowiadających rodzajowi wykonywanej pracy. Forma zapłaty zobowiązań zostanie zamieniona ze świadczenia pieniężnego na świadczenie rzeczowe.
Gmina zapytała, czy świadczenie rzeczowe zastępujące płatność pieniężną – w tym przypadku spłata długu przez odpracowanie opłat czynszowych za wynajem lokalu mieszkalnego – nie będzie stanowić przychodu dłużnika. Jej zdaniem gmina nie będzie więc zobowiązana jako płatnik do obliczenia, potrącenia oraz odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy.
Dyrektor izby skarbowej uznał jej stanowisko za prawidłowe. Przypomniał, że w myśl art. 11 ust. 1 ustawy o PIT przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Z kolei w myśl art. 659 § 1 i § 2 ustawy – Kodeks cywilny przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Czynsz może być oznaczony w pieniądzach lub w świadczeniach innego rodzaju. Z powyższego wynika, że wynajmujący jest zobowiązany do zapłaty czynszu najemcy, przy czym zapłata może być oznaczona w świadczeniach innego rodzaju niż pieniądze.