Do Rządowego Centrum Legislacji trafił właśnie projekt nowego rozporządzenia w sprawie pracy i czynności wykonywanych przez strażników gminnych (miejskich). Autorem nowych rozwiązań jest Rada Ministrów. Sprawa jest poważna, bo dotyczy nie tylko 9, 5 tys. strażników, ale i nas wszystkich. Powód zmian? Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 14 grudnia 2017 r. Trybunał uznał wówczas, że przepis ustawy o strażach, który uprawnia jej funkcjonariuszy do dokonywania kontroli osobistej, nie określając jej granic, jest niezgodny z konstytucją. Podobnie jest z przepisem, który nie przewiduje sądowej kontroli zgodności z prawem jej dokonywania.
Najwięcej wątpliwości budziło sprawdzenie prewencyjne doprowadzonych w celu ochrony przed bezprawnymi zamachami na życie lub zdrowie lub mienie, także w celu ochrony przed nieuprawnionymi działaniami skutkującymi zagrożeniem życia lub zdrowia.
Czytaj także:
Kto sprawuje nadzór nad strażą gminną
Każdy strażnik, który podejmuje się takiej czynności, musi ją udokumentować w notatce służbowej. Muszą się w niej znaleźć: czas i miejsce przeprowadzenia czynności, przyczyna sprawdzenia oraz dane osoby, wobec której podejmowane są czynności. W notatce musi się też znaleźć informacja o zaistniałej potrzebie przeprowadzenia badania na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu.