Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 16 maja 2017 r., sygn. 0114-KDIP1-1.4012. 34.2017.1.RR, rozstrzygnął kwestię opodatkowania czynności wykonywanych przez gminę w ramach realizacji projektu polegającego na wymianie źródeł ciepła w domach mieszkańców gminy oraz prawa do odliczenia VAT związanego z wydatkami ponoszonymi na jego realizację. Interpretacja została wydana na wniosek gminy, która zamierzała zrealizować inwestycję polegającą na modernizacji indywidualnych źródeł ciepła, tj. wymianie kotłowni lub palenisk węglowych na gazowe, olejowe lub opalane biomasą oraz wymianie pieców na piece o wyższej sprawności wytwarzania ciepła.
Zgodnie z założeniami gminy, piece miałyby być montowane w budynkach mieszkalnych o powierzchni nieprzekraczającej 300 m2, w szczególności gmina zaznaczyła, że inwestycja nie będzie obejmowała wymiany pieców w nieruchomościach o charakterze użytkowym lub wykorzystywanych sezonowo. Inwestycja miała być finansowana częściowo ze środków pochodzących z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, gdzie VAT został uznany za koszt niekwalifikowalny. W celu realizacji inwestycji gmina miała zawrzeć z mieszkańcami umowy użyczenia części budynków, w których miały być montowane piece oraz umowy regulujące wzajemne zobowiązania finansowe i organizacyjne, związane z montażem i eksploatacją pieców.
Zgodnie z ww. umowami, mieszkańcy którzy zdecydowali się wziąć udział w projekcie, byli zobowiązani do wpłaty określonej w umowie kwoty na rzecz gminy. Ponadto z treści umów wynika, że przez okres trwałości projektu gmina pozostanie właścicielem pieców, natomiast po upływie tego okresu, prawo własności zostanie przeniesione na poszczególnych mieszkańców, bez dodatkowych opłat.
Całokształt świadczeń gminy został określony jako usługa termomodernizacji budynków, składająca się z montażu pieca i przekazania go do korzystania mieszkańcowi, a wpłata dokonywana przez mieszkańca miała stanowić zapłatę za tę usługę. Do tak przedstawionego stanu faktycznego gmina zadała szereg pytań dotyczących kwestii obowiązku opodatkowania wpłat otrzymywanych od mieszkańców oraz prawa do odliczenia VAT związanego z wydatkami na realizację omawianej inwestycji.
Prezentując własne stanowisko w sprawie, gmina stwierdziła, że wpłaty jakie będzie otrzymywała od mieszkańców będą stanowiły wynagrodzenie za świadczenie usług termomodernizacji podlegające opodatkowaniu VAT. Powyższe gmina uzasadniała, wskazując m.in. że ww. świadczenia będą realizowane w oparciu o umowy cywilnoprawne, co jest warunkiem koniecznym do uznania gminy za podatnika VAT oraz faktem, że otrzymywane wpłaty będą pozostawały w bezpośrednim związku ze świadczoną przez gminę usługą, gdyż brak dokonania takiej wpłaty był uznawany za rezygnację z udziału w projekcie.