Jakie są skutki wejścia w życie miejscowego planu zagospodarowania?

Nawet jeśli sąd administracyjny stwierdzi nieważność nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, nie oznacza, że z powrotem zacznie obowiązywać poprzedni plan dla tego terenu.

Publikacja: 31.10.2017 04:50

Jakie są skutki wejścia w życie miejscowego planu zagospodarowania?

Foto: Fotolia.com

- Jakie skutki dla dotychczas obowiązujących planów miejscowych powoduje wejście w życie nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego?

W procesie planowania przestrzennego naturalnym jest to, że konkretne akty planistyczne, co jakiś czas powinny być modyfikowane. Wymagają tego wyzwania i potrzeby gospodarcze, społeczne, czy funkcjonalne. Dlatego nie budzi wątpliwości fakt, że raz uchwalone plany miejscowe również powinny, co jakiś czas podlegać zmianom. Możliwe jest również uchwalanie zupełnie nowych planów. Zgodnie z art. 34 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, wejście w życie planu miejscowego powoduje utratę mocy obowiązującej innych planów, lub ich części - odnoszących się do objętego nim terenu. Utrata mocy obowiązującej planów nie powoduje jednak wydanych na ich podstawie decyzji administracyjnych.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo