Samorządy stoją przed ogromnym wyzwaniem. Z jednej strony kończy się poprzedni budżet: 2004 – 2006, w którym regiony z programu ZPORR z powodzeniem wykorzystały już 98 proc. funduszy. Z drugiej zaś – rozpędu nabiera nowa perspektywa.
O tym, że w minionej dekadzie regiony dobrze wykorzystały swoją szansę, świadczy ostatni raport Ministerstwa Rozwoju Regionalnego „Rozwój regionów w Polsce. Raport 2009”.
Dokument przedstawia kompleksową analizę zjawisk i trendów rozwojowych, jakie zachodziły w województwach w głównych obszarach życia społecznego i gospodarczego od ich utworzenia w 1999 r. Wynika z niego, że regiony są coraz bardziej świadome, w co należy inwestować i jak wykorzystywać swój potencjał, by wydawane fundusze, w tym pomoc unijna, przynosiły optymalne rezultaty.
[srodtytul]Wzrost gospodarczy[/srodtytul]
Najważniejsze wnioski płynące z raportu dotyczą wzrostu gospodarczego, który – na różną skalę – nastąpił we wszystkich województwach. Regiony najszybciej rozwijały się w okresie poakcesyjnym. Zmiany, które zaszły w ostatnim dziesięcioleciu, nie były jednak na tyle silne, by spowodować istotne przesunięcia w rankingu województw.