Strona chce doprowadzić do wznowienia postępowania, z uwagi na to, że poprzednio bez swojej winy nie brała w nim udziału. Czy po wznowieniu postępowania prowadzący je organ może uwzględnić także dowody, które nie istniały jeszcze w czasie wydania dotychczasowej decyzji w tej sprawie?
Tak. Przesłanki wznowienia postępowania określono w art. 145-145b kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.). Należy do nich m.in. sytuacja, gdy strona bez własnej winy nie brała udziału w postępowaniu. W takim przypadku wznowienie następuje tylko na żądanie strony (art. 147 k.p.a.).
Podanie o wznowienie wnosi się do organu, który wydał w sprawie decyzję w I instancji, w terminie miesiąca od dnia, w którym strona dowiedziała się o decyzji (art. 148 k.p.a.). Podanie to nie wszczyna jednak automatycznie postępowania wznowieniowego. O wznowieniu rozstrzyga dopiero właściwy organ w drodze postanowienia, którego wydanie stanowi podstawę do przeprowadzenia przez ten organ postępowania co do przyczyny wznowienia oraz co do rozstrzygnięcia istoty sprawy (art. 149 § 1–2 k.p.a.).
Właściwym organem, o którym mowa powyżej, jest organ, który wydał w sprawie decyzję w ostatniej instancji (art. 150 k.p.a.). Organ ten wyda decyzję, w której: odmówi uchylenia dotychczasowej decyzji, jeżeli stwierdzi brak podstaw do jej uchylenia albo uchyli dotychczasową decyzję, jeżeli stwierdzi istnienie takich podstaw i w tym przypadku wyda nową decyzję rozstrzygającą o istocie sprawy (art. 151 § 1 k.p.a.).
Uchylenie dotychczasowej decyzji z tego powodu, że strona bez swojej winy nie brała udziału w postępowaniu, nie nastąpi, jeżeli od dnia doręczenia lub ogłoszenia tej decyzji upłynęło 5 lat. Dotychczasowa decyzja nie zostanie także uchylona, jeżeli w wyniku wznowienia mogłaby zapaść wyłącznie decyzja odpowiadająca w swojej istocie decyzji dotychczasowej (art. 146 k.p.a.). Jeżeli w wyniku wznowienia nie będzie można uchylić dotychczasowej decyzji na skutek tych okoliczności, organ ograniczy się do stwierdzenia wydania dotychczasowej decyzji z naruszeniem prawa i wskazania okoliczności, z powodu których nie uchylił tej decyzji (art. 151 § 2 k.p.a.).