- jednostki organizacyjne podległe organom administracji publicznej (samorządom) lub przez nie nadzorowane.
Wyjątkowo przepisy odrębne mogą przewidywać inny tryb zlecania (np. ustawa o pomocy społecznej). Powierzenie zadania może nastąpić także na podstawie przepisów o zamówieniach publicznych, poprzez zakup usług – jeżeli dzięki temu można zrealizować je efektywniej przy porównywalności metod kalkulacji kosztów oraz opodatkowania.
[srodtytul]Ogłoszenie o konkursie[/srodtytul]
Samorządowy organ administracji publicznej (wójt, burmistrz, starosta, marszałek) ogłasza otwarty konkurs ofert dając zainteresowanym organizacjom co najmniej 30 dni na ich przygotowanie.
W ogłoszeniu powinny znaleźć się informacje o: rodzaju zadania, terminach i warunkach realizacji, przeznaczonych na nie kwotach pieniędzy publicznych, zasadach przyznawania dotacji, terminie składania ofert oraz terminie, trybie i kryteriach wyboru oferty. Istotnym punktem odniesienia dla uczestników konkursu jest także informacja o zrealizowanych przez zleceniodawcę zadaniach publicznych w roku jego ogłoszenia i w poprzednim tego samego rodzaju i ich kosztach, z podaniem wysokości dotacji przekazanych organizacjom pozarządowym.
Ogłoszenie zamieszcza się w dzienniku lokalnym oraz w internetowym Biuletynie Informacji Publicznej. Powinno także być dostępne na tablicy ogłoszeń w siedzibie urzędu. Przepisy nie wykluczają też innego sposobu rozpowszechnienia wiadomości o organizowanym konkursie, który zapewnia dostęp zainteresowanych do informacji, np. e-mailing.