Starosta wyłoni organizację w otwartym konkursie

Samorządy wspierają finansowo wykonywanie usług publicznych przez organizacje pozarządowe oraz powierzają im takie zadania

Aktualizacja: 03.11.2008 07:05 Publikacja: 03.11.2008 05:07

Starosta wyłoni organizację w otwartym konkursie

Foto: Rzeczpospolita, Tomasz Wawer Tom Tomasz Wawer

Relacje między administracją publiczną i organizacjami pozarządowymi, w tym zasady zlecania organizacjom przez urzędy wykonywania zadań ze sfery usług publicznych oraz dofinansowywania ich dotacjami określa ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Zgodnie z jej przepisami, w otwartym konkursie ofert mogą brać udział:

- organizacje pozarządowe,

- organizacje kościelne prowadzące działalność w sferze pożytku publicznego (charytatywne, dobroczynne),

- spółdzielnie socjalne,

- jednostki organizacyjne podległe organom administracji publicznej (samorządom) lub przez nie nadzorowane.

Wyjątkowo przepisy odrębne mogą przewidywać inny tryb zlecania (np. ustawa o pomocy społecznej). Powierzenie zadania może nastąpić także na podstawie przepisów o zamówieniach publicznych, poprzez zakup usług – jeżeli dzięki temu można zrealizować je efektywniej przy porównywalności metod kalkulacji kosztów oraz opodatkowania.

[srodtytul]Ogłoszenie o konkursie[/srodtytul]

Samorządowy organ administracji publicznej (wójt, burmistrz, starosta, marszałek) ogłasza otwarty konkurs ofert dając zainteresowanym organizacjom co najmniej 30 dni na ich przygotowanie.

W ogłoszeniu powinny znaleźć się informacje o: rodzaju zadania, terminach i warunkach realizacji, przeznaczonych na nie kwotach pieniędzy publicznych, zasadach przyznawania dotacji, terminie składania ofert oraz terminie, trybie i kryteriach wyboru oferty. Istotnym punktem odniesienia dla uczestników konkursu jest także informacja o zrealizowanych przez zleceniodawcę zadaniach publicznych w roku jego ogłoszenia i w poprzednim tego samego rodzaju i ich kosztach, z podaniem wysokości dotacji przekazanych organizacjom pozarządowym.

Ogłoszenie zamieszcza się w dzienniku lokalnym oraz w internetowym Biuletynie Informacji Publicznej. Powinno także być dostępne na tablicy ogłoszeń w siedzibie urzędu. Przepisy nie wykluczają też innego sposobu rozpowszechnienia wiadomości o organizowanym konkursie, który zapewnia dostęp zainteresowanych do informacji, np. e-mailing.

[srodtytul]Co musi być w ofercie[/srodtytul]

Oferty należy oceniać pod kątem ich obowiązkowej zawartości. Wzór oferty zawiera [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=180480]rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 27 grudnia 2005 r. w sprawie wzoru oferty realizacji zadania publicznego, ramowego wzoru umowy o wykonanie zadania publicznego i wzoru sprawozdania z wykonania tego zadania (DzU nr 264, poz. 2207)[/link].

Organizacja ma w swojej ofercie:

- opisać zakres rzeczowy zadania proponowanego do realizacji,

- podać termin i miejsce wykonania,

- przedstawić kalkulację przewidywanych kosztów,

- poinformować o wcześniejszej działalności w zakresie, którego dotyczy zadanie,

- opisać posiadane zasoby rzeczowe i kadrowe zapewniające wykonanie zadania (np. kwoty uzyskane z innych źródeł),

- zadeklarować, czy zamierza wykonać zadanie odpłatnie czy nieodpłatnie.Przy rozpatrywaniu ofert trzeba oceniać możliwość realizacji zadania przez organizację, w tym kalkulację kosztów w porównaniu do zakresu rzeczowego zadania. Należy przy tym uwzględnić wysokość przeznaczonych na to środków publicznych. Ocenę przeprowadza się także, gdy zgłoszona została tylko jedna oferta.

[srodtytul]Jak kończy się postępowanie [/srodtytul]

W uzasadnieniu wyboru konkretnej oferty organ samorządu musi ustosunkować się do spełniania przez organizację wymogów określonych w ustawie oraz w ogłoszeniu o konkursie.

Procedura konkursowa kończy się podpisaniem umowy, w której organizacja zobowiązuje się do wykonania zleconego zadania, a samorząd – do przekazania jej dotacji na to.

[ramka][b]Rozstrzygnięcia regionalnych komisji orzekających[/b]

1 Nie można rozszerzyć zakresu zadania lub powierzyć nowego aneksem do umowy – konieczne jest przeprowadzenie nowego otwartego konkursu ofert (orzeczenie jednej z regionalnych komisji orzekających w sprawach dyscypliny finansów publicznych).

2 Konkursy na zadania zlecone i dotacje można ogłaszać po przedłożeniu radzie projektu budżetu, natomiast ogłoszone konkursy można rozstrzygać po uchwaleniu budżetu (pismo RIO ze Szczecina).

3 Rada gminy nie ma podstaw prawnych do określania w formie uchwały rady procedur związanych z udzieleniem dotacji; takie ustalenia powinny się znaleźć w ogłoszeniu o otwartym konkursie ofert (uchwała RIO w Łodzi).[/ramka]

Relacje między administracją publiczną i organizacjami pozarządowymi, w tym zasady zlecania organizacjom przez urzędy wykonywania zadań ze sfery usług publicznych oraz dofinansowywania ich dotacjami określa ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Zgodnie z jej przepisami, w otwartym konkursie ofert mogą brać udział:

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Aplikacje i egzaminy
Oto najlepsze uczelnie dla przyszłych aplikantów. Opublikowano nowy ranking
Prawo karne
Prokurator Ewa Wrzosek zabrała głos ws. przesłuchania Barbary Skrzypek
Praca, Emerytury i renty
13. emerytura nie dla wszystkich seniorów. Te grupy nie otrzymają świadczenia
Praca, Emerytury i renty
Będzie nowa uprzywilejowana grupa zawodowa? 20 lat pracy i emerytura
Materiał Promocyjny
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Ochrona zdrowia
Do tych lekarzy nie będzie potrzebne skierowanie. Lista specjalistów się wydłuży
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń