[b] W przetargu złożono dwie oferty dwóch różnych konsorcjów, w których jednym z członków jest ta sama firma. Prawo zamówień publicznych zabrania składania dwóch ofert przez tego samego wykonawcę. Czy zakaz ten obejmuje również członków konsorcjów?[/b] – pyta czytelnik DF.
[b]Tak[/b] Opisana przez czytelnika sytuacja powinna być oceniona w świetle art. 82 ust. 1 prawa zamówień publicznych. Zgodnie z tym przepisem wykonawca może złożyć tylko jedną ofertę. Przepis art. 82 ust. 1 pzp należy odnosić w równym stopniu do samodzielnego ubiegania się przez wykonawcę o udzielenie zamówienia, jak i ubiegania się wspólnie z innymi wykonawcami (sytuacja opisana w art. 23 ust. 1 pzp).
Pamiętajmy, że oferta złożona w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego zobowiązuje do wykonania wszelkich świadczeń składających się na zobowiązanie wykonawcy wynikające z umowy, niezależnie od tego, czy została złożona samodzielnie czy też w ramach tzw. konsorcjum, czyli przez wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia. W tym drugim przypadku na podstawie art. 141 pzp wykonawcy tacy odpowiadają solidarnie za wykonanie umowy i wniesienie zabezpieczenia należytego wykonania zobowiązania. Każdy z nich jest dłużnikiem co do całości długu obciążającego ich względem zamawiającego, ponieważ na podstawie art. 366 § 2 kodeksu cywilnego aż do zupełnego zaspokojenia wierzyciela wszyscy dłużnicy solidarnie pozostają zobowiązani.
Oferta wykonawcy wspólnie ubiegającego się o udzielenie zamówienia jest zatem co do swojej treści identyczna z treścią oferty wykonawcy ubiegającego się o udzielenie zamówienia samodzielnie. To, że równocześnie inne podmioty są razem z nim zobowiązane solidarnie, nie ma żadnego znaczenia w relacji do zamawiającego, gdyż solidarność zobowiązania będzie tylko dawała podstawę do świadczeń regresowych względem pozostałych konsorcjantów, gdyby wykonawca świadczył względem zamawiającego w większym zakresie, niż określał to stosunek prawny między konsorcjantami.
Z opisanych powodów sytuację, gdy jeden wykonawca składa jedną ofertę samodzielnie, a inną wraz z innym podmiotem (na zasadzie art. 23 ust. 1 pzp) bądź składa kilka ofert z różnymi podmiotami (tzn. w ramach kilku konsorcjów) uznać należy za sprzeczną z zakazem określonym w art. 82 ust. 1 pzp.