22 grudnia weszła w życie zmiana art. 53 ust. 6 i 7 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=AB2A2D0CAF5A7A3EFAFFDA0CBC781BD4?id=184739]ustawy o zakładach opieki zdrowotnej[/link].
Zgodnie z nową regulacją c[b]zynność prawna mająca na celu zmianę wierzyciela wobec publicznego ZOZ (cesja wierzytelności) będzie mogła nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez założyciela ZOZ. Cesja dokonana bez takiej zgody będzie nieważna.[/b]
Oczywiście w ustawie wskazano przesłanki wyrażenia zgody lub jej odmowy, wyszczególniając konieczność ciągłości udzielania świadczeń zdrowotnych, analizę sytuacji finansowej oraz wynik finansowy publicznego ZOZ za rok poprzedni. Z analizy tego katalogu wynika jednak, że ostatecznie zgoda zależeć będzie od swobodnego uznania założyciela.
Przepis nie precyzuje terminu, w jakim organ założycielski powinien wyrazić zgodę, co będzie powodować niepewność wierzyciela.
Wprowadzona zmiana godzi w konstytucyjne zasady, w szczególności w ochronę prawną własności i innych praw majątkowych, oraz ogranicza wolność prowadzenia działalności gospodarczej. Ustawodawca, ustalając mechanizm wyrażania zgody przez organ założycielski na czynność prawną między dwoma prywatnymi podmiotami, ingeruje w zasadę swobody prowadzenia działalności gospodarczej.