Wczoraj podczas posiedzenia sejmowej Komisji Administracji i Cyfryzacji odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników sfery budżetowej (druk nr 1215).
Wprowadza on więcej okoliczności, które nie ograniczają prawa do trzynastki. Zgodnie z rządowym projektem nie tylko urlop macierzyński, ale także ojcowski będzie uprawniać do dodatkowej pensji. Projekt zawiera też przepis wskazujący, że ma zastosowanie do trzynastek za 2012 r.
Biuro Legislacyjne Sejmu zauważyło jednak, że zgodnie z art. 5 ust. 1 obwiązującej ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym trzynastki wypłaca się nie później niż w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku kalendarzowego następującego po roku, za który przysługuje. A zatem do końca marca. Oznacza to zaś, że termin wypłaty wynagrodzeń za ubiegły rok już minął.
Dlatego przedstawiciel BLS zaproponował dodanie przepisu stanowiącego, że pracodawca musi wypłacić dodatkową pensję osobom, które w ubiegłym roku nie przepracowały sześciu miesięcy z powodu przebywania na urlopie macierzyńskim, w ciągu trzech miesięcy od dnia wejście w życie nowelizacji.
– W obecnym stanie faktycznym trzeba postawić kropkę nad „i", zapisując, kiedy zaległe trzynastki powinny być wypłacone, bo formalnie termin już minął – potwierdził Radosław Mleczko, wiceminister pracy i polityki społecznej.