Każdy, kto złoży po 1 marca wniosek o wydanie dowodu osobistego, otrzyma dokument na nowym wzorze. W dokumencie tym będą podane informacje o polskim obywatelstwie i opisy pól w języku polskim i angielskim. Nie będzie natomiast informacji o kolorze oczu i wzroście ani skanu podpisu posiadacza. Nie będzie też adresu zameldowania. Uznano, że informacja ta nie stanowi o tożsamości osoby, więc ich umieszczenie nie jest konieczne. Takie zmiany ważne dla obywateli wprowadza od 1 marca ustawa z 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych. W nowych przepisach znalazły się też nowe rozwiązania dotyczące organów uczestniczących w procesie wydawania dowodów tożsamości i udostępniania danych z Rejestru Dowodów Osobistych.
Wydanie dokumentu
Dowód osobisty wydawany jest nieodpłatnie. Wniosek w tej sprawie można złożyć w dowolnym urzędzie gminy w Polsce. W imieniu osoby nieposiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych, ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego wniosek składa rodzic, opiekun prawny lub kurator.
Dowód powinien być wydany nie później niż w ciągu 30 dni od dnia złożenia wniosku. Tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach termin ten może się przedłużyć. O tym jednak urząd gminy musi poinformować zainteresowanego.
Dowód tożsamości odbiera się osobiście w siedzibie organu gminy, w którym został złożony wniosek.
Przykład