Wniosek inwestycyjny lub wniosek dotyczący rozwijania sportu, zaakceptowany przez ministra sportu, stanowi podstawę do zawarcia umowy o dofinansowanie.
Dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej przekazywane jest na rachunek bankowy jednostki samorządowej w wysokości i na warunkach wynikających z umowy.
Jednostki samorządowe muszą sporządzać i przekazywać ministrowi rozliczenia otrzymanego dofinansowania w terminie 30 dni od dnia zakończenia zadania z zakresu rozwijania sportu, a w przypadku zadania inwestycyjnego - w terminie 50 dni od dnia zakończenia przebudowy, remontu lub budowy obiektu sportowego.
W przypadku niewykonania lub częściowego niewykonania zadania inwestycyjnego w terminie oznaczonym w umowie dofinansowanie trzeba zwrócić na rachunek FRKF. Podobnie jest w przypadku niewykonania zadania z zakresu rozwijania sportu.
Dotacje z budżetu
Jednostki samorządu terytorialnego mogą otrzymywać dotacje celowe z budżetu państwa na dofinansowanie: budowy i remontów obiektów sportowych oraz na rozwijanie sportu (w szczególności wśród dzieci i młodzieży, a także osób niepełnosprawnych), które polegać może na organizacji i prowadzeniu zajęć sportowo-rekreacyjnych, organizacji imprez sportowo-rekreacyjnych oraz na zakupie sprzętu sportowego. Wnioski w sprawie dotacji (jeśli zostanie ogłoszona taka możliwość) trzeba składać do 30 listopada roku poprzedzającego rok realizacji zadania albo do 31 marca roku, w którym dotacja ma być udzielona. Wniosek wcześniej zaopiniowany przez właściwego terytorialnie marszałka województwa składa się do ministra sportu.
Minister, rozpatrując wniosek, bierze pod uwagę m.in. wysokość środków określonych w ustawie budżetowej oraz sytuację finansową jednostki samorządu terytorialnego. Wniosek o dotację rozpatrywany jest w terminie do trzech miesięcy od dnia zakończenia ich naboru. Dotacja na dofinansowanie zadania związanego ze sportem udzielana jest na podstawie umowy o dofinansowanie zawieranej przez jednostkę samorządu terytorialnego z ministrem.
Przekazywanie dotacji odbywa się w terminach zapewniających finansowanie zobowiązań wynikających z realizacji zadania lub na podstawie faktur. Samorząd terytorialny musi przedstawić ministrowi rozliczenie realizacji zadania pod względem rzeczowym i finansowym.
podstawa prawna: art. 27, 28, 30, 31 ustawy z 25 czerwca 2010 r. o sporcie (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 715)
podstawa prawna: art. 86 ustawy z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (DzU z 2009 r., nr 201, poz. 1540 ze zm.)
podstawa prawna: rozporządzenie ministra sportu i turystyki z 10 października 2014 r. w sprawie szczegółowych warunków uzyskiwania dofinansowania realizacji zadań inwestycyjnych oraz zadań z zakresu rozwijania sportu, trybu składania wniosków oraz przekazywania środków z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej (DzU z 2014 r., poz. 1391)
podstawa prawna: rozporządzenie ministra sportu i turystyki z 6 kwietnia 2009 r. w sprawie dofinansowania z budżetu państwa zadań związanych z budową i remontami obiektów sportowych oraz rozwijaniem sportu (DzU. z 2009 r. nr 56, poz. 463)
Powołanie rady sportu
W jednostkach samorządu terytorialnego mogą działać rady sportu powołane przez właściwe organy wykonawcze spośród przedstawicieli organizacji i instytucji realizujących zadania w zakresie kultury fizycznej. Rada sportu opiniuje: strategię rozwoju gmin, powiatów i województw w zakresie kultury fizycznej, projekt budżetu w części dotyczącej kultury fizycznej, program rozwoju bazy sportowej na danym terenie oraz projekt uchwał w sprawie warunku finansowego wspierania sportu.
Programy wspierania sportu
Z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej wspierane są m.in. programy:
- Budowy hal tenisowych na 2015
Celem tego programu jest rozwój bazy obiektów sportowych umożliwiających całoroczne prowadzenie szkolenia, zapewniających optymalne warunki do treningu, podniesienie poziomu sportowego, a także upowszechnianie gry w tenisa. Dofinansowaniem objęte mogą być zadania inwestycyjne polegające na budowie hal tenisowych lub przebudowie/remoncie istniejących hal, pod kątem dostosowania ich do uprawiania tenisa.
Wnioski inwestycyjne należy złożyć do 15 kwietnia 2015 r.
- Rozwoju infrastruktury lekkoatletycznej
Powstałe w wyniku dofinansowania obiekty mają być ogólnodostępne, a dostęp do nich będzie nieodpłatny.
Nabór wniosków od 1 do 30 kwietnia 2015 r.
- Rozwoju regionalnej infrastruktury sportowej 2015
Z dofinansowania mogą skorzystać projekty dotyczące obiektów ogólnodostępnych i umożliwiających masowe uprawianie sportu. Program zakłada dofinansowanie zadań inwestycyjnych ujętych w uchwalanych przez sejmiki województw wieloletnich programach rozwoju bazy sportowej.
Wnioski inwestycyjne należy złożyć do 31 maja 2015 r.
Więcej: www.msit.gov.pl