Reklama
Rozwiń

Udzielanie dopłat do taryf, to czynność wewnętrzna gminy

Przy scentralizowanym modelu rozliczeń świadczenie jakichkolwiek czynności pomiędzy jednostkami budżetowymi i zakładami budżetowymi tej samej gminy a gminą staje się świadczeniem wewnętrznym niepodlegającym VAT.

Publikacja: 29.11.2016 01:00

Udzielanie dopłat do taryf, to czynność wewnętrzna gminy

Foto: www.sxc.hu

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach rozstrzygnął w interpretacji z 31 października 2016 r. (sygn. 2461-IBPP3.4512.528.2016.1.MD) kwestię uznania dopłat do taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków przekazywanych przez gminę zakładowi budżetowemu za element podstawy opodatkowania, w okresie po podjęciu przez nią rozliczeń podatku VAT w modelu scentralizowanym. Gmina jest podatnikiem podatku VAT zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny. W jej strukturze organizacyjnej funkcjonuje Zakład Gospodarki Komunalnej (ZGK) posiadający status gminnego zakładu budżetowego. Przedmiotem działalności ZGK jest wykonywanie zadań własnych gminy o charakterze użyteczności publicznej z zakresu gospodarki komunalnej m.in. zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków. Z uwagi na dotychczasową jednolitą praktykę organów podatkowych, ZGK był (i jest) zarejestrowany jako odrębny od gminy podatnik VAT i w składanych przez siebie deklaracjach VAT (z podaniem własnego numeru NIP) wykazywał podatek VAT należny z tytułu dokonywanej sprzedaży.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono