Czy polecenie służbowe w służbie cywilnej musi dotyczyć pracy?

- Czy członek korpusu służby cywilnej może odmówić wykonania polecenia, które nie dotyczy wykonywanej przez niego pracy np. pisać na zlecenie swojego przełożonego ekspertyzy, które wykorzystywane są następnie w prowadzonej przez żonę przełożonego działalności gospodarczej?

Publikacja: 31.10.2017 06:00

Tak. Fakt, że ustawa o służbie cywilnej nie precyzuje zakresu przedmiotowego poleceń, jakie przełożeni wydawać mogą członkom korpusu służby cywilnej nie oznacza, że zakres ten jest niczym nieograniczony. I nie chodzi tu tylko o przepisy dotyczące ich ustawy pragmatycznej (art. 77 ust.2 i 3 usc), wymieniające okoliczności, w których członek korpusu może polecenia przełożonego nie wykonać. Jak wskazują, bowiem autorzy poradnika przygotowanego w Departamencie Służby Cywilnej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów „Sposób prowadzenia postępowania wyjaśniającego i dyscyplinarnego w służbie cywilnej", zakres przedmiotowy obowiązku wykonywania poleceń w przypadku członków korpusu służby cywilnej nie różni się zasadniczo od zakresu, jaki dotyczy pracowników podlegających wyłącznie art. 100 § 1 kodeksu pracy. Polecenia, bez względu na rodzaj nawiązanego stosunku pracy, nie powinny wykraczać treściowo poza określone w umowie bądź w innym akcie prawnym warunki pracy, tj. rodzaj, miejsce itp.(...). Polecenia powinny dotyczyć pracy i być zgodne z przepisami prawa oraz umową lub innym aktem kreującym stosunek pracy.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Prawo karne
Nowe problemy znanego prawnika. Media: wstrząsające ustalenia śledczych
Prawo karne
Andrzej Duda podjął decyzję ws. ułaskawienia Roberta Bąkiewicza
Praca, Emerytury i renty
Opiekujesz się chorym rodzicem? Sprawdź, kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy
Nieruchomości
Można otrzymać dotację na nowy piec gazowy. To już ostatnia szansa
Samorząd i administracja
Podwyżki w budżetówce wyższe niż chce rząd? Jest „historyczny kompromis”
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama