Oznacza to, że sędziowie Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, którzy po osiągnięciu 65. roku życia musieli przejść w stan spoczynku, teraz wrócą do orzekania.

Wszystko za sprawą przepisu, który zmienia wiek emerytalny sędziów i przedłuża ich pracę do 70. roku życia.

Czytaj także: Nowa ustawa PiS: wielki powrót sędziów do Sądu Najwyższego

Nowelizacja przywraca zatem do pełnienia funkcji pierwszą Prezes SN Małgorzatę Gersdorf, Prezesa Izby Cywilnej SN - Dariusza Zawistowskiego oraz Prezesa Izby Karnej SN - Stanisława Zabłockiego. Jednocześnie przepisy stanowią, że stanowiska sędziów nigdy nie zostały przerwane.

- Nie będzie więc żadnej nowej procedury nominacyjnej biegnącej przez Krajową Radę Sądownictwa i Prezydenta. A toczące się postępowania w sprawach stanowisk w SN zostają jednocześnie umorzone - komentuje Tomasz Pietryga.

Czytaj także: PiS chce trwale zakończyć spór z Brukselą o SN

Projekt jest skutkiem nacisków środowisk politycznych i prawniczych oraz Unii Europejskiej.

Przypomnijmy, że 19 października br. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał postanowienie zabezpieczające, w którym nakazał Polsce natychmiastowe zatrzymanie zmian w Sądzie Najwyższym i przywrócenie do pracy sędziów już wysłanych na emeryturę oraz zawieszenie naboru nowych sędziów do SN.

Czytaj także: Ziobro o nowej ustawie PiS: jesteśmy konsekwentni

Prace nad znowelizowaniem przepisów przebiegają w ekspresowym tempie. Pierwsze czytanie projektu rozpoczęło się już przed godziną 13., a drugie po godzinie 14. i następnie trzecie.

Teraz przepisami zajmie się Senat. Wszystko wskazuje na to, ze w czwartek ustawa zostanie przedstawiona Prezydentowi PR do podpisu.

Ustawa ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.