Mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram przypomina, że główną ideą Nagrody Równości jest promowanie osób, które w szczególny sposób działają na rzecz praw człowieka.

Wręczenie nagród odbyło się 9 grudnia ubiegłego roku w Europejskim Centrum Solidarności. W uroczystości brał udział zmarły tragicznie w styczniu prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz.

Jak czytamy na portalu gdansk.pl, Dorota Zabłudowska - Sędzia Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe, także wiceprezes gdańskiego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia, została wyróżniona za sprzeciwianie się niekorzystnym dla praworządności zmianom w ustawach o Sądzie Najwyższym, Krajowym Rejestrze Sądowym i sądach powszechnych. Kapituła Nagrody zwróciła uwagę, że od SN, KRS i sądów powszechnych zależy przestrzeganie praw człowieka i zasad sprawiedliwości. - Sędzia Dorota Zabłudowska jest merytorycznym głosem i twarzą protestów, narażając interes osobisty i zawodowy - uzasadniła Kapituła Nagrody.

Mec. Gregorczyk-Abram opublikowała na swoim twitterowym koncie zdjęcie wezwania, jakie w sprawie nagrody wystosował Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych, Michał Lasota.