Zgromadzenie wyborcze SN 17 marca 2020 r.

Sędzia Michał Laskowski, rzecznik SN powiedział, że na 17 marca I prezes SN prof. Małgorzata Gersdorf wyznaczyła termin zgromadzenia ogólnego sędziów SN. Ma ono wybrać 5 kandydatów na nowego I prezesa, na następną kadencję rozpoczynającą się 30 kwietnia 2020 r.

Aktualizacja: 17.12.2019 12:41 Publikacja: 17.12.2019 12:20

Michał Laskowski

Michał Laskowski

Foto: tv.rp.pl

Sędzia Michał Laskowski, rzecznik SN powiedział, że na zgromadzenie zostali zaproszeni zarówno "starzy" sędziowie, a jest ich 64, jak i 37 wybranych według nowych zasad, wobec których zgłaszane są zastrzeżenia.

Czytaj też:

Kto pokieruje SN w nowej kadencji po 30 kwietnia 2020 r.

Projekt PiS ma na celu także zdyscyplinowanie sędziów SN

- Na dzisiaj nikt skutecznie nie podważył statusu poszczególnych sędziów w tym Izby Dyscyplinarnej SN. W tej sytuacji każdy z nich ma prawo uczestniczyć w zgromadzeniu ogólnym – wskazał sędzia Laskowski. - Zatem pojawiające się przy okazji najnowszej nowelizacji ustawy o SN opinie jakoby wybory kandydatów na I prezesa SN na nową kadencję  mogłyby być zablokowane są nieuzasadnione. W tej sytuacji każdy z nich ma prawo uczestniczyć w zgromadzeniu ogólnym – wskazał sędzia Laskowski. Dodajmy, że najnowszy projekt noweli ustawy o SN  zawiera przepisy na wypadek gdyby z powodu braku kworum czy nieprawidłowości SN nie wyłonił kandydatów na I prezesa.

Sędzia Laskowski zdementował też informacje jakoby było jakieś porozumienie Adwokatury z I prezes SN o przekazywania spraw dyscyplinarnych adwokatów do Izby Karanej. Owszem od pewnego czasu niektóre z nich były adresowane do Izby karnej (złożonej ze "starych" sędziów), a jeden ze składów jeszcze 4 grudnia skierował jedną według właściwości do Izby Dyscyplinarnej,  ale po wyroku trójki sędziów Izby Pracy 5 bm., że izba ta nie spełnia standardów prawa unijnego, inne sprawy dyscyplinarne czekają na decyzje poszczególnych składów, ale nie  było żadnej decyzji I prezes SN.

Czytaj także:

Jest opinia SN w sprawie ustawy dyscyplinującej sędziów

Gersdorf: godna kontynuacja bezprawia lat 80-tych

Sędzia Michał Laskowski, rzecznik SN powiedział, że na zgromadzenie zostali zaproszeni zarówno "starzy" sędziowie, a jest ich 64, jak i 37 wybranych według nowych zasad, wobec których zgłaszane są zastrzeżenia.

Czytaj też:

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo dla Ciebie
Koniec abonamentu RTV. Ma go zastąpić opłata w wysokości 8-9 zł miesięcznie
Prawo karne
Prezydent Andrzej Duda ułaskawił prawicowego publicystę
Konsumenci
TSUE orzekł na korzyść frankowiczów. Co ten wyrok oznacza dla banków
Prawo dla Ciebie
Sąd rozstrzygnie spór między córką i wdową po Grzegorzu Ciechowskim
Zawody prawnicze
Adwokatura przyjęła nowe zasady wykonywania zawodu. Zmiany w etyce i zastępstwach
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja zmienia łańcuchy dostaw w okresach wysokiego popytu