Jak możemy przeczytać w artykule tvn24.pl, decyzję o przesłaniu pytań do TSUE wydał sędzia Krystian Markiewicz. To sędzia Sądu Okręgowego w Katowicach i prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. Postanowienie datowane jest na czwartek, 18 marca.

Do zadania pytań doszło po tym, gdy Markiewicz miał orzekać w jednym składzie z sędzią, która awansowała do sądu okręgowego po rekomendacji nowej KRS.

Sędzia pyta między innymi o to, czy można mówić o legalnym sądzie, jeśli w jego składzie znalazły się osoby powołane przez nową KRS, skoro "obecna KRS wybrana sprzecznie z polskimi przepisami konstytucyjnymi i ustawowymi nie jest organem niezależnym i nie zasiadają w niej przedstawiciele środowiska sędziowskiego powołani w jej skład niezależnie od władzy wykonawczej i ustawodawczej (...)".

- To pierwszy raz, gdy pytania dotyczą bezpośrednio sędziów sądów powszechnych - podkreśla w rozmowie z tvn24.pl Bartłomiej Przymusiński, rzecznik Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. Jak dodaje, pytania prejudycjalne skierowane przez sędziego Markiewicza mogą dotyczyć około tysiąca sędziów, których powołała nowa KRS.

Czytaj także:

TSUE wydał wyrok ws. KRS. Co dalej z polskim sądownictwem?