[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=70930]Kodeks postępowania cywilnego[/link] został wzbogacony o regulacje dotyczące elektronicznego postępowania upominawczego, w tym trybu doręczania pism za pomocą systemu teleinformatycznego.
[srodtytul]Na odległość też można [/srodtytul]
Postępowanie elektroniczne będące przejawem inicjatywy powoda w danej sprawie stało się alternatywą dla zwykłego postępowania sądowego, które toczy się przed sędzią orzekającym w budynku sądowym. Jest to postępowanie o charakterze fakultatywnym, ale daje możliwość podmiotom, które dysponują odpowiednimi możliwościami technicznymi, prowadzenia sprawy oraz wyrokowania bez konieczności stawania przed sądem orzekającym.
Może przyczynić się to nie tylko do usprawniania procedur oraz ograniczenia formalizmu procesowego, lecz także ograniczenia kosztów związanych z toczącym się procesem sądowym.
Istotą postępowania elektronicznego jest rozpoznawanie najprostszych spraw cywilnych, korzystając ze środków komunikacji elektronicznej. Zgodnie z założeniami twórców projektu rozwiązanie to ma przyczyniać się do zwiększania efektywności wymiaru sprawiedliwości, a zarazem wzmocnienia rzeczywistej ochrony prawnej obywateli.