Od 4 kwietnia 2010 r. ustawodawca wprowadził zmiany do ustawy – [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=114FE3EDA588AA5E93C64915959F22B5?id=166935]Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (DzU nr 153, poz. 1270 ze zm[/link], dalej p.p.s.a.), na mocy których wyposażył podatników w nowe narzędzie do walki o ich prawa. Ustawa wprowadziła instytucję skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia.
Skarga taka przysługuje zarówno od orzeczeń WSA, jak i NSA. Jako zasadę ustawodawca przyjął, że [b]skarga przysługuje od prawomocnego orzeczenia WSA, gdy przez jego wydanie została stronie wyrządzona szkoda[/b], a zmiana lub uchylenie orzeczenia w drodze innych przysługujących stronie środków prawnych nie było i nie jest możliwe.
W wyjątkowych przypadkach skarga przysługuje także od prawomocnego orzeczenia WSA, jeżeli strony nie skorzystały z przysługujących im środków prawnych, gdy niezgodność z prawem wynika z naruszenia podstawowych zasad porządku prawnego lub konstytucyjnych wolności albo praw człowieka i obywatela, chyba że jest możliwa zmiana lub uchylenie orzeczenia w drodze innych przysługujących stronie środków prawnych.
W przypadku orzeczeń NSA ustawodawca przyjął, że skarga będzie przysługiwać, tylko gdy niezgodność z prawem wynika z rażącego naruszenia norm prawa Unii Europejskiej.
[srodtytul]Tylko konkretne zarzuty...[/srodtytul]