Sędzia jak fundament

Potrzebna jest przemyślana ?i spójna koncepcja wymiaru sprawiedliwości – uważają sędziowie.

Publikacja: 15.01.2014 07:47

Sędzia jak fundament

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

W Sądzie Najwyższym sędziowie podsumowali wczoraj kilkumiesięczne obrady odbywające się pod hasłem „Okrągły stół dla sądownictwa". Ogłoszone podczas tego spotkania porozumienie ma przynieść wymierne efekty. Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia, które spotkania organizowało, przygotowało gotowe postulaty.

Czego domagają się sędziowie?

Ustawy (a nie rozporządzenia), za której sprawą tworzone i znoszone będą sądy, oraz większej samorządności w organizacji władzy sądowniczej.

Opowiadają się także za zmianami w nadzorze administracyjnym nad sądami i powierzenie go pierwszemu prezesowi Sądu Najwyższego oraz za odstąpieniem od menedżerskiego zarządzania wymiarem sprawiedliwości.

Pojawił się także postulat mający zapewnić większą reprezentatywność wszystkich sędziów w wyborach do Krajowej Rady Sądownictwa i przywrócenie właściwej rangi sędziom sądów rejonowych jako podstawowej sile wymiaru sprawiedliwości.

Sędziowie widzą także potrzebę stworzenia drogi do zawodu, która umożliwi praktyczną weryfikację zdolności kandydata i jego kompetencji jeszcze przed powołaniem go na urząd sędziego. Iustitia proponuje też stworzenie gwarancji przestrzegania regulacji dotyczących statusu sędziego jako fundamentu niezawisłych i niezależnych sądów. Pod rozwagę zgłasza nawet pomysł wzmocnienia go immunitetem cywilnym.

Na liście nie mogło zabraknąć postulatu zweryfikowania przedmiotowej i podmiotowej właściwości sądów, która ma doprowadzić do ograniczenia spraw do nich wpływających, a także dookreślenia statusu referendarza sądowego, asystenta sędziego i urzędnika.

Uczestnicy obrad okrągłego stołu zaapelowali też do premiera Donalda Tuska o powołanie komisji kodyfikacyjnej do spraw wymiaru sprawiedliwości. To właśnie ona miałaby wypracować jego przemyślaną i spójną koncepcję.

– Ta forma organizacyjna jest nie tylko sprawdzona, ale też najlepiej gwarantuje stworzenie wizji wymiaru sprawiedliwości – napisali uczestnicy wczorajszego spotkania w apelu do premiera.

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr