Ministerstwo Sprawiedliwości przypomina w komunikacie, że sędzia Ewa Malinowska związana jest z wymiarem sprawiedliwości od 1988 r., kiedy rozpoczęła aplikację sądową w ówczesnym Sądzie Wojewódzkim w Warszawie. W latach 1990-2005 orzekała w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa, początkowo jako asesorka sądowa, a od 1992 r. jako sędzia. W 2006 r. została przeniesiona do Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy w Warszawie, w którym pełniła funkcję prezesa do 2011 r.
Od czerwca 2006 r. jest sędzią Sądu Okręgowego w Warszawie, gdzie w latach 2011-2017 pełniła funkcję wiceprezesa ds. gospodarczych. Decyzją ówczesnego Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry została odwołana z funkcji na miesiąc przed upływem kadencji.
W komunikacie przypomniano również, iż za działalność w Komitecie Obrony Sprawiedliwości rzecznicy dyscyplinarni wszczęli wobec niej postępowania dyscyplinarne za kontestowanie "nielegalnie wyłonionej Krajowej Rady Sądownictwa".
Adam Bodnar: niezwykle merytoryczna, codzienna sędziowska praca na rzecz wymiaru sprawiedliwości
Podczas uroczystości minister zwrócił uwagę na trzy główne aspekty drogi zawodowe sędzie Malinowskiej. – Pierwszy to niezwykle merytoryczna, codzienna sędziowska praca na rzecz wymiaru sprawiedliwości – ocenił Adam Bodnar.
Drugi aspekt wiąże się z działalnością na rzecz rozwoju organizacyjnego sądownictwa, szczególnie sądownictwa gospodarczego. – Pani sędzia starała się, by sądownictwo było przyjazne obywatelom, rozwijało się i odpowiadało na wyzwania dnia codziennego. Stworzyła mediację w sprawach gospodarczych w sądach – wyliczał Bodnar. Sędzia Ewa Malinowska opracowała również autorski system zarządzania sprawami obejmujący kilkadziesiąt tysięcy spraw dotyczących klauzul abuzywnych.