Sędzia TK wydał oświadczenie. Pisze o bałaganie w Prokuraturze Krajowej

Na stronie Trybunału Konstytucyjnego opublikowano oświadczenie sędziego Bogdana Święczkowskiego. To reakcja na wypowiedź prokuratora krajowego Dariusza Korneluka.

Publikacja: 04.04.2024 10:05

Bogdan Święczkowski

Bogdan Święczkowski

Foto: PAP/Piotr Nowak

Według Dariusza Korneluka, były prokurator generalny Zbigniew Ziobro powołał Michała Ostrowskiego na stanowisko prokuratura Prokuratury Krajowej z pominięciem byłego już prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego. - Chciałbym, by pan prokurator Ostrowski pokazał, na czyj wniosek został on powołany na prokuratora Prokuratury Krajowej — stwierdził Korneluk w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej”.

Na te słowa na platformie „X” (dawniej Twitter) zareagował sam prokurator Michał Ostrowski. "Zdumiewająca wypowiedź @d_korneluk dowodzi, że ekipa uzurpatorów ciągle szuka haków na prokuratorów. Trzepie teczki, zapewne rękami prokuratora Piotrowicza, Dyrektora Biura Kadr. W moim przypadku nie mogą zastosować posunięcia ze stanem spoczynku (numer „na Barskiego), więc wymyślili numer z brakiem wniosku" - napisał Ostrowski. "Proszę spróbować to sobie wyobrazić. Bogdan Święczkowski był najbliższym współpracownikiem Prokuratora Generalnego. Dlaczego @ZiobroPL miałby mianować kogokolwiek na wyższy stopień prokuratorski nad głową Bogdana Święczkowskiego? Z pominięciem procedury wynikającej z ustawy? Jest to tak niedorzeczne, że nie wiadomo, jak to komentować" - dodał.

Do sprawy odniósł się też w oświadczeniu Bogdan Święczkowski. W oświadczeniu opublikowanym na stronie Trybunału Konstytucyjnego czytamy: "wobec pojawiających się w mediach nieprawdziwych informacji przekazywanych przez Pana Dariusza Korneluka i >>jego ludzi<< dotyczących okoliczności powołania na prokuratora prokuratury regionalnej i prokuratora prokuratury krajowej Z-cy Prokuratora Generalnego Pana prokuratora Michała Ostrowskiego kategorycznie oświadczam, iż każda decyzja Prokuratora Generalnego o awansowaniu prokuratora na wyższe stanowisko służbowe poprzedzona była moim wnioskiem jako Prokuratora Krajowego (w okresie kiedy sprawowałem tę funkcję) o takie powołanie".

Sędzia TK zaznaczył, że "tak też było w przypadku Pana prokuratora Michała Ostrowskiego i każdego innego prokuratora". Co więcej, zdaniem Święczkowskiego "ewentualne braki w tym zakresie spowodowane mogłyby być tylko obecnie panującym w Prokuraturze Krajowej bałaganem lub też ich usunięciem albo zniszczeniem".

Czytaj więcej

Prokurator Ostrowski reaguje na zarzuty dyscyplinarne od rzecznika Bodnara
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sądy i trybunały
Wierzyciel powinien sprawdzić, czy dłużnik jeszcze żyje
Za granicą
Polacy niewpuszczeni na obchody wyzwolenia obozu w Ravensbrück
Sfera Budżetowa
Setki milionów dla TVP po cichu. Posłowie w Komisji Finansów Publicznych zdecydowali
Zawody prawnicze
Prokuratura Krajowa podjęła kolejne działania ws. Ewy Wrzosek