Zgłaszają się kolejni kandydaci do KRS chętni na wakaty w sądach

Jeśli sąd każe mi zapłacić za to, że orzekałem jako nieuprawniona osoba, to zapłacę. W innej sytuacji nie – mówił kandydat do NSA przed KRS.

Publikacja: 07.12.2023 19:18

KRS

KRS

Foto: PAP

Czwartek to trzeci dzień posiedzenia KRS w nowym składzie z czwórką nowych posłów oraz dwójką senatorów. Cała szóstka jest bardzo aktywna.

Rada uruchomiła właśnie kolejny konkurs na wakat do Izby Gospodarczej NSA. Kandydatów jest kilku.

Ich wysłuchanie przebiegało burzliwie.

Posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz chciała wiedzieć, czy kandydujący do NSA sędzia Wojciech Maciejka ma świadomość, że za kilka dni sytuacja w państwie i w wymiarze sprawiedliwości może się zasadniczo zmienić i że może warto poczekać na konstytucyjną Krajową Radę Sądownictwa, by to właśnie przed tym organem ubiegać się o legalny awans.

Czytaj więcej

W KRS trwa spór o sędziego Kamila Zaradkiewicza

Dopytywała także, czy jeśli przyjdzie płacić odszkodowania za wyroki wydane przez nieuprawniony sąd, to sędzia będzie się do nich poczuwał. Sędzia Maciejka odparł, że jeżeli zostanie on wymieniony jako osoba do tego zobowiązana – to tak. W innej sytuacji nie.

– Kandydaci wydają się mocno zmotywowani do awansu, bez względu na gremium, przed jakim startują – oceniła posłanka. Na jej słowa ostro zareagowała Dagmara Pawełczyk-Woicka, przewodnicząca KRS.

– To oburzające, że pani poseł twierdzi, że jak już będzie nowy premier, to prezydent nie będzie powoływał sędziów – mówiła.

Senator Kwiatkowski pytał kandydatów, czy przy wszystkich międzynarodowych wyrokach trybunałów, które ostatnio zapadły, rozważali wycofanie swoich kandydatur do czasu „uspokojenia” sytuacji w wymiarze sprawiedliwości, by wystartować w nich w okresie późniejszym.

Kandydaci zapewniali, że wyroki znają, ale ich ocena KRS i jej statusu jest pozytywna, więc o wycofaniu kandydatur nie może być mowy.

W piątek KRS ma przesłuchać kolejnych kandydatów do NSA, m.in. sędziego Bartłomieja Starostę, którego kandydatura ma jednak inny charakter: jest on tzw. kamikadze, który nie chce zostać sędzią NSA, lecz „przetestować system”.

Wskazany kilka dni temu przez KRS na sędziego do NSA Szymon Blok w ostatniej chwili się wycofał. Są chętni na jego miejsce. W Radzie zastanawiają się, czy wystarczy wrócić do konkursu i współkandydatów, czy konkurs rozpisać na nowo.

Czwartek to trzeci dzień posiedzenia KRS w nowym składzie z czwórką nowych posłów oraz dwójką senatorów. Cała szóstka jest bardzo aktywna.

Rada uruchomiła właśnie kolejny konkurs na wakat do Izby Gospodarczej NSA. Kandydatów jest kilku.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Sądy i trybunały
Sędzia Barbara Piwnik: To co się dzieje jest dla mnie nie do zniesienia
Materiał Promocyjny
Elektrownie jądrowe to naturalny dla Warty obszar zainteresowań
Prawo karne
Niesłusznie spędził w więzieniu 18 lat. Historia Tomasza Komendy wstrząsnęła Polską
Sądy i trybunały
Rzecznik dyscyplinarny uderza w sędzię SN. Chce ją odsunąć od głośnej sprawy
Spadki i darowizny
Notariusz: Odrzucanie spadków wciąż z pułapkami na obywateli
Prawo dla Ciebie
Sądowa porażka Macieja Wąsika. Jest prawomocny wyrok
Konsumenci
Kredyt na 30 lat spłacony w 19 miesięcy. Czy bank powinien zwrócić prowizję?