Sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku Wojciech Hermeliński skomentował opublikowany na stronie TK "Komentarz Jarosława Wyrembaka – sędziego Trybunału Konstytucyjnego”, odnoszący się do wypowiedzi polityków opozycji.

Zdaniem Wyrembaka, „każdego dnia, z dużym wrzaskiem, nadciąga widmo nowych >>rządów prawa<< - sprawowanych za pomocą sierpa i młota”. To reakcja na wypowiedzi lidera Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska oraz posła Lewicy Krzysztofa Śmiszka. Pierwszy mówił "Gazecie Wyborczej" o konieczności odkucia Julii Przyłębskiej od fotela prezesa TK, jeśli ta się do niego przykuje. Drugi z polityków stwierdził w w programie "Onet Rano", że jest zwolennikiem siłowego wyprowadzenia trzech sędziów - dublerów z TK, którzy zajmują stanowisko im nienależne.

"Odkuć Prezes Trybunału Konstytucyjnego (Tusk). Wyzerować Trybunał Konstytucyjny (Mucha, Sadurski). Siłą wyprowadzić sędziów Trybunału Konstytucyjnego (Śmiszek). Quo Vadis Polsko? Moim zdaniem, na Trybunale Konstytucyjnym się nie skończy. Na pewno będzie odkuwanie i wyprowadzanie siłą Sądu Najwyższego, Krajowej Rady Sądownictwa i Prokuratury (…) Zaraz też media oczywiście, Radio Maryja i Telewizja Trwam na pewno będą pierwsze do wyzerowania – bo nie mówią nic o tym, na kogo nie mogą głosować wierzący w Boga Polacy" – napisał Jarosław Wyrembak.

Czytaj więcej

Sędzia TK pisze o Tusku, Radiu Maryja i miłośniczkach przerywania ciąży

Zaskoczenie publikacją Jarosława Wyrembaka w rozmowie z Wirtualną Polską wyraził Wojciech Hermeliński, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku. Podkreślił, że komentarz nie zawiera merytorycznych argumentów, a bardziej przypomina manifest polityczny, bo jest pełen "wiecowych haseł". Zdaniem Hermelińskiego, zamieszczanie takiej publicystyki jeszcze bardziej nadweręża wizerunek Trybunału.

- Ten tekst świadczy o wyjątkowej emocjonalności pana Wyrembaka. Celowo nie nazywam go sędzią, bo został wybrany na miejsce już zajęte. Może to powoduje kompleks, który ujawnia się w tym piśmie? Jest to jednak zaskakujące, bo przecież pan Wyrembak uważa się za sędziego, a takie oświadczenia nie przystoją sędziemu – powiedział Hermeliński.

Teraz sędzia Wyrembak chce wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec Hermelińskiego. Uważa bowiem, iż jego wypowiedzi stanowią rażące naruszenie zasad etyki. "Wojciech Hermeliński, przypisując sobie, bez żadnych podstaw, wszystkie wyżej wskazane uprawnienia, używa środków masowego przekazu do publicznego formułowania niezasadnych i bardzo daleko idących wypowiedzi, pouczeń i ocen dotyczących innego sędziego TK, w tym: jego statusu, a nawet cech osobowych" - uzasadnia swój wniosek Wyrembak.

Czytaj więcej

Hermeliński o Wyrembaku: takie oświadczenia sędziemu nie przystoją