Zdaniem Jarosława Wyrembaka, „każdego dnia, z dużym wrzaskiem, nadciąga widmo nowych >>rządów prawa<< - sprawowanych za pomocą sierpa i młota”. To reakcja na  wypowiedzi lidera Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska oraz posła Lewicy Krzysztofa Śmiszka. Pierwszy mówił "Gazecie Wyborczej" o konieczności odkucia Julii Przyłębskiej od fotela prezesa TK, jeśli ta się do niego przykuje. Drugi z polityków stwierdził w  w programie "Onet Rano", że jest zwolennikiem siłowego wyprowadzenia trzech sędziów - dublerów z TK, którzy zajmują stanowisko im nienależne.

"Odkuć Prezes Trybunału Konstytucyjnego (Tusk). Wyzerować Trybunał Konstytucyjny (Mucha, Sadurski). Siłą wyprowadzić sędziów Trybunału Konstytucyjnego (Śmiszek). Quo Vadis Polsko? Moim zdaniem, na Trybunale Konstytucyjnym się nie skończy. Na pewno będzie odkuwanie i wyprowadzanie siłą Sądu Najwyższego, Krajowej Rady Sądownictwa i Prokuratury (…) Zaraz też media oczywiście, Radio Maryja i Telewizja Trwam na pewno będą pierwsze do wyzerowania – bo nie mówią nic o tym, na kogo nie mogą głosować wierzący w Boga Polacy" – napisał Jarosław Wyrembak.

Czytaj więcej

Sędzia TK pisze o Tusku, Radiu Maryja i miłośniczkach przerywania ciąży

"Każdego dnia, z dużym wrzaskiem, nadciąga widmo nowych rządów prawa - sprawowanych za pomocą sierpa i młota. Żonglerka sierpem i młotem, przez wystrojonych w europejskie krawaty wojowników, zakrywa wszystko: wielki deficyt racji rozumowych, merytorycznych i jurydycznych, łamanie reguł demokracji, totalną pogardę dla szczerego dialogu, i przede wszystkim absolutny brak szacunku dla drugiego człowieka, dla jego godności. Tylko ostrzegam, że widmo nadciąga - żeby nie było później, że nikt nie uprzedzał. Tylko ostrzegam zanim nas wszystkich odkują, wyzerują i siłą wyprowadzą. Zanim zwiążą nam ręce i zakleją usta – może znowu odwołując się do wiary w nagle odnalezionego Boga" - czytamy w komentarzu.

Publikacją Jarosława Wyrembaka jest zaskoczony Wojciech Hermeliński, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku. W rozmowie z Wirtualną Polską  podkreślił, że komentarz nie zawiera merytorycznych argumentów, a bardziej przypomina manifest polityczny, bo jest pełen "wiecowych haseł". Zdaniem Hermelińskiego, zamieszczanie takiej publicystyki jeszcze bardziej nadweręża wizerunek Trybunału.

- Ten tekst świadczy o wyjątkowej emocjonalności pana Wyrembaka. Celowo nie nazywam go sędzią, bo został wybrany na miejsce już zajęte. Może to powoduje kompleks, który ujawnia się w tym piśmie? Jest to jednak zaskakujące, bo przecież pan Wyrembak uważa się za sędziego, a takie oświadczenia nie przystoją sędziemu – powiedział Hermeliński.

Jarosław Wyrembak jest doktorem habilitowanym nauk prawnych, notariuszem, nauczycielem akademickim, specjalizuje się w prawie karnym. Był członkiem  Trybunału Stanu. W styczniu 2018 r. został wybrany przez Sejm VIII kadencji na sędziego TK, na miejsce obsadzone przez Sejm VII kadencji.